Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w listopadzie #5
Sprzedaż

Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w listopadzie #5

Listopad 2023 roku przyniósł kolejne zmiany w branży e-commerce, które zdecydowanie zasługują na szczegółowe podsumowanie. W tym miesiącu byliśmy świadkami zarówno imponujących wzrostów w zakresie sprzedaży internetowej, jak i zmian regulacyjnych, które wpłyną na sposób prowadzenia biznesu online. Od rekordowych wyników Black Week, przez aktualizacje regulaminów dużych serwisów, aż po istotne zmiany w logistyce i dystrybucji - te wydarzenia rysują kompleksowy obraz sektora e-commerce w Polsce. Podsumujmy najważniejsze wydarzenia i zmiany, które miały miejsce w listopadzie.

Black Week 2023 - podsumowanie i trendy sprzedażowe

Black Week 2023 w Polsce znów potwierdził swoją kluczową rolę w branży e-commerce. Analizując dane zebrane przez Shoper, można zauważyć, że polscy konsumenci coraz śmielej wykorzystują promocje dostępne na różnych platformach. Wzrost łącznej wartości transakcji w dniach 24-27.11 (GMV Sklepy) o 27% względem poprzedniego roku, osiągając 190 mln zł, świadczy o rosnącej biegłości konsumentów w zakresie zakupów wielokanałowych.

Black Friday z największą liczbą zamówień, stał się najbardziej dochodowym dniem. Popularność konkretnych kategorii produktowych również uległa zmianie. Odzież, akcesoria domowe, kosmetyki i perfumy nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, ale znaczący wzrost odnotowano w kategorii AGD/RTV – aż o 135%. Średnia wartość koszyka również wzrosła do prawie 380 zł.

Google jako źródło ruchu potwierdza swoją dominację, generując 59% zakupów. Tymczasem bezpośrednie wejścia na strony sklepów internetowych przyniosły 31% więcej sprzedaży niż rok wcześniej, co podkreśla znaczenie inwestycji w budowanie marki i zasięgu.

Dane Tpay wskazują na zmianę preferencji płatniczych użytkowników. Wzrost popularności BLIKA (82% transakcji) wskazuje na zmiany w zachowaniach płatniczych konsumentów. Natomiast spadek zainteresowania płatnościami kartą sugeruje przesunięcie preferencji w kierunku szybszych i bardziej mobilnych metod płatności.

W kontekście Cyber Monday Black Friday pozostaje bezkonkurencyjny, z 116% wzrostem sprzedaży względem średniej listopadowej, podczas gdy Cyber Monday odnotował wzrost tylko o 43%. W kategoriach takich jak moda, AGD/RTV i zdrowie, wzrost liczby transakcji był szczególnie widoczny.

Zmiany w regulaminie OLX

Nadchodzi  aktualizacja Regulaminu Serwisu OLX, która zacznie obowiązywać od 5 grudnia 2023 r. Ta zmiana wynika z konieczności dostosowania dokumentów do nowych funkcjonalności serwisu oraz lepszego precyzowania istniejących zasad. Kluczowym elementem jest wprowadzenie OLX Ads, co oznacza integrację usług reklamowych OLX z głównym serwisem. Ta zmiana może otworzyć nowe możliwości marketingowe dla sprzedawców, umożliwiając im bardziej skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów.

Dodatkowo zmienią się zasady weryfikacji użytkowników, wprowadzając nowe postanowienia dla osób nieposiadających obywatelstwa polskiego. Kolejna istotna modyfikacja dotyczy Pakietów Ogłoszeń. OLX rozszerza ofertę w kategorii Zdrowie i Uroda, dodając tzw. Megapakiety. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie w tej branży i okazja dla sprzedawców do zwiększenia widoczności swoich produktów. Na koniec, OLX przeprojektowuje swoje drzewo kategorii, tworząc nowe sekcje takie jak „Chemia Budowlana”, „Akcesoria do płytek”, „Części do narzędzi” oraz „Osprzęt do narzędzi” w kategorii Dom i Ogród. To ruch mający na celu ułatwienie sprzedawcom i kupującym znajdowanie specyficznych produktów i usług.

Nowe zasady nadawania paczek InPost

Nowe zasady nadawania paczek InPost, wprowadzone od 27 listopada 2023 roku, dotyczą przede wszystkim godzin granicznych nadawania przesyłek przez paczkomaty oraz PaczkoPunkty. To kluczowe informacje dla sprzedawców internetowych, którzy muszą dostosować swoje procesy logistyczne do nowych zasad, aby zapewnić szybką i efektywną wysyłkę towarów do klientów.

Zgodnie z komunikatem InPost, aktualizacja przypisania kodów pocztowych w ramach organizacji podziału strefowego oznacza, że dla wybranych kodów pocztowych zmieniają się godziny graniczne nadania paczek. Godzina graniczna to najpóźniejszy czas, w którym paczka może zostać nadana, aby jeszcze tego samego dnia roboczego rozpocząć swoją drogę do odbiorcy.

Warto podkreślić, że paczkomaty InPost są dostępne całą dobę, co daje dużą elastyczność w planowaniu wysyłek. Jednakże, dla zachowania efektywności, sprzedawcy muszą śledzić aktualizacje godzin granicznych na stronie internetowej InPost. Te zmiany nie dotyczą osób korzystających ze stałych godzin podjazdów kurierskich, lecz wszyscy przedsiębiorcy powinni być świadomi tych nowości, aby zoptymalizować procesy wysyłkowe i zapewnić najlepszą obsługę swoim klientom.

Allegro przewyższa tempo wzrostu rynku i przygotowuje się na okres największej sprzedaży

Allegro, najpopularniejszy marketplace, przewyższa wzrostem polski rynek detaliczny. W trzecim kwartale 2023 roku wartość sprzedaży brutto (GMV) Allegro w Polsce wzrosła o 10,5% rok do roku, osiągając 13,3 mld zł, co znacznie przekracza dynamikę sprzedaży detalicznej w kraju. Również przychody Allegro wzrosły o 19,9% do 1,95 mld zł, głównie dzięki wzrostowi prowizji od sprzedaży i przychodów z działalności reklamowej. Wzrost liczby aktywnych kupujących na Allegro do 14,5 mln użytkowników w trzecim kwartale jest także kluczowym wskaźnikiem, który sprzedawcy e-commerce powinni wykorzystać, aby rozszerzyć swoją bazę klientów i zwiększyć zasięg.

Wzrost udziału sprzedaży online w handlu detalicznym: Analiza GUS

Polska branża e-commerce doświadczyła znaczących zmian, co stanowi istotną informację dla sprzedawców internetowych. Główny Urząd Statystyczny raportuje, że udział sprzedaży online w całkowitej sprzedaży detalicznej wzrósł do 9,0% w październiku, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 8,3% we wrześniu. Szczególnie interesujący jest wzrost w grupach produktowych takich jak "Tekstylia, odzież, obuwie", gdzie udział sprzedaży online wzrósł z 17,8% do 19,9%, a także w "Meblach, RTV i AGD" (z 15,6% do 17,1%) oraz w kategorii "Prasa, książki, i pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach"(z 24,3% do 24,8%). Czy możemy spodziewać się takich wzrostów również w listopadzie? Okres Black Friday oraz zakupów przedświątecznych może się do tego przyczynić, ale na dokładne dane musimy jeszcze poczekać.

Polski sklep internetowy Neonet z problemami płynnościowymi

Neonet, znana sieć handlowa w Polsce działająca od 20 lat, 27 listopada 2023 złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Firma, posiadająca w Polsce 300 sklepów oraz sklep internetowy, podjęła tę decyzję w odpowiedzi na problemy płynnościowe. Mimo wcześniejszych planów intensywnej ekspansji, w tym otwierania rocznie 20-25 nowych sklepów i relokacji istniejących placówek, Neonet zdecydował się na restrukturyzację. Wniosek restrukturyzacyjny został złożony 27 listopada, a dzień później złożono także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby sanacja nie przyniosła oczekiwanych efektów. Zarząd NEONET podkreśla, że sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym, ale ma na celu reorganizację firmy, rozwiązanie trudności i umożliwienie dalszego rozwoju w 2024 roku. Firma zapewnia, że proces ten nie wpłynie na realizację zamówień przez klientów ani na obsługę posprzedażową. Ta sytuacja stanowi znaczący sygnał dla branży e-commerce w Polsce, ukazując, że nawet ugruntowane firmy mogą napotkać przeszkody, ale także podejmować działania naprawcze.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™