Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Jaki system OMS wybrać? Najpopularniejsze rozwiązania na rynku
Automatyzacja

Jaki system OMS wybrać? Najpopularniejsze rozwiązania na rynku

W dzisiejszych czasach prowadzenie sprzedaży na wielu kanałach np. w sklepie internetowym i platformie marketplace jest coraz bardziej powszechne. Związane z tym wyzwania dotyczą m.in. obsługi klienta i zarządzania zamówieniami. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców korzysta z systemów OMS (Order Management System), które umożliwiają efektywne monitorowanie, przetwarzanie i śledzenie zamówień. Na rynku mamy najbardziej popularny OMS, którym jest BaseLinker, jednak istnieją także alternatywne rozwiązania. Przedsiębiorcy stawiają sobie wtedy pytanie: który system OMS wybrać? W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym systemom OMS dostępnym na rynku, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Czym jest system OMS?

<blue_square>System zarządzania zamówieniami OMS (Order Management System) to narzędzie, które umożliwia sprawną obsługę i zarządzanie zamówieniami w procesie sprzedaży.<blue_square> OMS jest niezwykle przydatny dla przedsiębiorców, którzy mają sklep internetowy lub sprzedają swoje produkty na platformach typu marketplace. Ten system pozwala na efektywne monitorowanie, przetwarzanie i śledzenie zamówień od momentu ich złożenia, aż do dostarczenia ich klientowi. Pomaga w całym procesie zarządzania sprzedażą i znaczenie ułatwia ten proces.

10 głównych funkcjonalności OMS-a

OMS to zaawansowane narzędzie służące do zarządzania zamówieniami i procesami związanymi z nimi. To jedno rozwiązanie ma w sobie wiele przydatnych funkcji, które możesz wykorzystać w sklepie internetowym lub na marketplace:

  1. Integracje: system OMS umożliwia połączenie z różnymi platformami handlowymi, takimi jak sklepy internetowe, portale aukcyjne itp. Dzięki niemu możesz synchronizować dane dotyczące produktów, zamówień, klientów i wszystkich innych danych, które są Ci potrzebne w zarządzaniu firmą. Coraz większa ilość i jakość tych integracji w poszczególnych systemach, usprawnia zarządzanie wieloma kanałami sprzedaży w jednym miejscu.
  2. Fakturowanie: tego typu systemy zarządzania zamówieniami oferują tworzenie dokumentów handlowych, w tym faktur i paragonów. Możesz generować je na podstawie złożonych zamówień i wysyłać automatycznie do klientów. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności w systemach OMS.
  3. Moduł OMS: obejmuje wszystkie aspekty związane z przetwarzaniem zamówień przez Twoje biuro. Masz kontrolę nad etapem realizacji zamówienia, generowaniem listów przewozowych, przetwarzanie zamówień, zarządzaniem danymi produktów i klientów. Żaden z pracowników nie musi manualnie ingerować w te procesy.
  4. Masowe zarządzanie ofertą: system umożliwia zarządzanie ofertami produktów w różnych kanałach sprzedaży. Już w momencie złożenia zamówienia możesz łatwo aktualizować informacje o produktach, takie jak cena, ilość, a także obsługiwać różne warianty.
  5. Magazyn: moduł magazynowy w systemie OMS pozwala na kompleksowe zarządzanie zapasami. Synchronizuje on informacje dotyczące cen i ilości produktów, obsługuje warianty produktów oraz umożliwia śledzenie stanu magazynowego. Jest to rozbudowany moduł, który ułatwia zarządzanie całym procesem związanym z magazynem.
  6. Funkcje informacyjne dla klientów: większość systemów oferuje różne funkcje informowania klientów. Można wysyłać automatyczne powiadomienia klientom, zawierające linki do zamówień i informacje o dostawie. Dodatkowo niektóre OMS-y umożliwiają skuteczne zarządzanie mailingiem oraz tworzenie stron informacyjnych dla klientów.
  7. Generowanie spersonalizowanych raportów: system OMS umożliwia tworzenie spersonalizowanych raportów i eksportowanie danych w różnych formatach, takich jak pliki XML i CSV. Można generować raporty dotyczące sprzedaży, stanu magazynowego, dostaw, a także korzystać z modułu statystyk, który dostarcza informacji o produktach, ilościach, miastach itp.
  8. Picking i packing: moduł kompletacji i wysyłki zamówień w systemie OMS umożliwia efektywne zbieranie produktów w magazynie oraz przyspiesza pakowanie paczek. Jest to ważna funkcja w procesie realizacji zamówień, która pomaga w szybkim i dokładnym przygotowaniu towarów do wysyłki.
  9. Kontrola pracowników: system OMS umożliwia monitorowanie i kontrolę działań pracowników. Można sprawdzać, czy ktoś dokonywał zmian w systemie, edytował dane czy podejmował inne działania. Ta funkcja zapewnia większą kontrolę nad procesami wewnątrz firmy.
  10. Sprawdzanie cen konkurencji: możesz porównywać ceny na różnych platformach marketplace, aby być na bieżąco z działaniami konkurencji. Opinie na ten temat tej funkcji są rozbieżne, ponieważ opiera się na porównywaniu nazw produktów, a nie kodów EAN (European Article Number).

Poza tymi najważniejszymi funkcjami jest wiele dodatkowych, które różnią się w zależności od tego, którym system wybierzesz. Najczęściej są to automatyczne akcje, customowe dodatki i ścieżki procesowania zamówień.

Systemy zarządzania zamówieniami dostępne na rynku


<blue_square>Wraz z postępem technologicznym i cyfryzacją, liczba dostępnych na rynku systemów do zarządzania zamówieniami wzrosła.<blue_square>OMS-y oferują przedsiębiorstwom funkcje, które umożliwiają automatyzację i optymalizację procesów. Jednak najpopularniejszy na polskim rynku wciąż jest BaseLinker. Sprawdźmy, czy ma konkurentów, którzy mogą go wyprzedzić?

BaseLinker

Jest to najpopularniejszy system OMS na rynku e-commerce, zgromadził już 16 000 użytkowników i posiada 800 integracji e-commerce. Duża część świata e-commerce uważa, że jeśli ktoś jeszcze nie sprzedaje przez BaseLinkera, wkrótce będzie to robił. Jest to zapewne spowodowane faktem, że korzysta z niego większość sprzedawców na Allegro.

<blue_square>Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł obsługiwać również zagraniczne platformy marketplace i zyskasz zdolność do prowadzenia sprzedaży cross-border.<blue_square>BaseLinker ma też wielkie grono partnerów, którzy nie tylko wdrażają samo narzędzie, ale też przeprowadzają cały proces automatyzacji. Twórcy systemu wciąż starają się go ulepszać, ostatnio została dodana też funkcja AI. Mimo, że BaseLinker jest liderem na rynku OMS, ma jednak swoje minusy. Przez dużą ilość użytkowników korzystających z tego rozwiązania i globalną roadmapę, jest problem z supportem, który nie zawsze odpowiada na czas.

Apilo

To zaawansowana platforma zarządzania zamówieniami OMS, wspierana przez Shopera. To rozwiązanie ma już  możliwość wykorzystania narzędzi opartych na AI do optymalizacji opisów produktów. W przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej BaseLinkera, działają na mniejszą skalę, co w pewnych kwestiach ma swoje plusy. <blue_square>Mają lepiej działający support, słuchają uwag i komentarzy społeczności, stale wdrażając nowe rozwiązania.<blue_square>Zarówno BaseLinker jak i Apilo mają otwarte API, które pozwala na dostosowanie narzędzia pod swoje wymagania. Na ten moment system posiada tylko kilku partnerów wdrożeniowych, ale ma też dedykowaną usługę - Apilo BOX -  gdzie w pakiecie zadbają o wdrożenie, automatyzację i wiele innych rozwiązań dla e-commerce.

IdoSell

IdoSell to rozwiązanie all-in-one, które oferuje prowadzenie sklepów internetowych, dzięki któremu nie musisz posiadać dodatkowej platformy sklepowej. Co więcej, na tej platformie możesz mieć kilka sklepów - w ramach jednego panelu IdoSell masz możliwość prowadzenia ich ze współdzielonymi, lub odrębnymi ustawieniami czy też asortymentem. Do tego dochodzi obsługa marketplace’ów i sprzedaży stacjonarnej. <blue_square>Platforma posiada także: obsługę drukarek fiskalnych, wbudowaną aplikację do obsługi SMS, największy wybór porównywarek cen, serwisów opinii oraz zapewnia bezpieczne płatności.<blue_square> Czym jeszcze wyróżnia się na tle konkurencji? Posiada automatyczne zmiany statusów, a wiele opcji dostępnych u konkurencji w ramach “automatycznych akcji” wynika z konfiguracji danych modułów (np. kurierów, płatności). Dodatkowo posiada rozbudowaną listę raportów, a także możliwość stworzenia, przez ich osobny dział, indywidualnego raportu pod Twoje wymagania. Kontrola pracowników - to nie tylko logowania per pracownik, ale także osobny raport rozliczania pracowników, który niedługo będzie dostępny w nowej odsłonie, umożliwiając weryfikację ich wydajności. Każdy ze sklepów na IdoSell może pełnić funkcję hurtowni dla innego sklepu na tej samej platformie, mają także zintegrowane 5 firm fullfimentowych. Podobnie jak w najpopularniejszym BaseLinkerze, możesz skonfigurować fulfillment praktycznie bezobsługowo. To wszystko przyczynia się do kompleksowej obsługi potrzeb przedsiębiorców e-commerce. 

Pozostałe platformy OMS - Sello, Sellasist, xSale

<blue_square>Sello to program od InsERT-u skierowany do Subiekta GT i Subiekta nexo.<blue_square> Jego największym plusem jest niska cena, co jednak daje się odczuć w braku niektórych funkcjonalności. Posiada kilku partnerów wdrażających, jednak sprawdzi się jedynie do zarządzania zamówieniami w małych przedsiębiorstwach.

<blue_square>Kolejną mniej popularną platformą jest Sellasist, które łączy funkcje zarządzania magazynem (WMS) i zasobami przedsiębiorstwa (ERP).<blue_square>To rozwiązanie daje możliwość skutecznego zarządzania zapasami i procesami logistycznymi. Platforma umożliwia monitorowanie przepływu towarów, optymalizację magazynu oraz innymi aspektami działalności, takimi jak finanse i zamówienia od dostawców.

<blue_square>Natomiast xSale łączy w sobie zarówno funkcje OMS-a jaki i integratora.<blue_square> Jest to jedna z najmniej popularnych platform do zarządzania zamówieniami wśród polskich sprzedawców, jednak chcą wyróżniać się jako jedyny system integracji e-sklepów i ERP-a.

BaseLinker i jego największa konkurencja - tabele porównawcze

Przejdźmy do podsumowanie najważniejszych funkcjonalności i możliwości największego gracza na rynku BaseLinkera oraz platform, które konkurują z nim na rynku OMS.

Podsumowanie liczbowe, co każdy system potrafi zintegrować
Dodatkowe funkcje
Obsługiwane marketplace'y
Obsługiwane marketplace'y cz.2
Obsługiwane marketplace'y + funkcjonalności
Funkcjonalności

Połączenie offline z online - gdzie jest OMS?

Jak cenowo wypadają te platformy? 

Podsumowanie

<blue_square>Na rynku dostępnych jest wiele systemów OMS, z których najpopularniejszym w Polsce wciąż jest BaseLinker.<blue_square>Jednak nie pozostaje bezkonkurencyjny, ponieważ jest wiele innych rozwiązań oferujących różnorodne funkcjonalności dostosowane do różnych biznesów e-commerce. Kiedy warto rozważyć jego konkurentów? Jeśli zależy Ci na nowoczesnym OMS-ie, który wykorzystuje funkcje AI, warto przyjrzeć się rozwiązaniu Apilo. Natomiast IdoSell to platforma all-in-one, pełni nie tylko funkcję OMS-a, ale też łączy Twój e-commerce i system ERP. Jeżeli Twoja firma nie potrzebuje tak zaawansowanej automatyzacji warto przyjrzeć się tym alternatywom i nie wybierać od razu największego gracza na rynku. Kryteria wyboru OMS-a będą zależały w dużej mierze od wielkości Twojego przedsiębiorstwa i strategii jego rozwoju. Przed tą decyzją warto porównać możliwości i funkcje tych platform, aby ułatwić sobie dokonanie właściwego wyboru. 

Chcesz zintegrować swój OMS z ERP-em?

Skontaktuj się

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™