Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Czym jest marketplace?
Marketplace

Czym jest marketplace?

Wraz z rozwojem technologicznym i powszechnością internetu, handel elektroniczny stał się integralną częścią naszego codziennego życia. W świecie e-commerce nie brakuje różnorodnych platform, które umożliwiają sprzedawanie produktów i usług. Jednym z najpopularniejszych modeli biznesowych, który umożliwia te transakcje jest marketplace. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto wybrać to rozwiązanie i rozpocząć tam swoją sprzedaż.

Marketplace - co to właściwie znaczy?

Marketplace to internetowa platforma sprzedażowa, która pozwala sprzedawcom wystawiać swoje produkty, a klienci mogą kupować je w jednym miejscu. Jest to jeden z rodzajów platform e-commerce, gdzie konsumenci mogą kupować produkty w atrakcyjnych dzięki porównywaniu ich z innymi ofertami u różnych sprzedawców. To rozwiązanie dedykowane nie tylko dla dużych biznesów e-commerce, ale także dla małych sklepów, które chcą dopiero rozpocząć sprzedaż w internecie.

Jak działa marketplace?

<blue_square>Marketplace działa jako pośrednik, łącząc sprzedawców i klientów w jednym miejscu.<blue_square> Działanie takiej platformy polega na umożliwieniu sprzedawcom tworzenia swoich sklepów lub profili, na których mogą prezentować swoje produkty. Główne zadania marketplace'u to zapewnienie łatwego wyszukiwania produktów, ułatwienie procesu transakcyjnego, obsługa płatności oraz dostarczenie narzędzi do zarządzania zamówieniami i dostawą. Platforma również pełni rolę gwaranta jakości, kontrolując stan oferowanych produktów i dbając o dobre relacje pomiędzy sprzedawcami, a klientami. W branży e-commerce to jeden z najbardziej popularnych kanałów sprzedaży, poza sklepem internetowym.

Rodzaje platform typu marketplace

Istnieje wiele różnych platform typu marketplace, które różnią się swoją specyfiką i przeznaczeniem. Oto kilka popularnych rodzajów:

 • Ogólnodostępne marketplace’y: takie platformy jak Amazon, eBay lub najpopularniejszy w Polsce serwis Allegro, oferują szeroki wybór produktów i usług z różnych kategorii. Mają możliwość sprzedaży B2C jak i dotarcia do klientów biznesowych.
 • Specjalistyczne marketplace’y: skupiają się na określonych branżach lub kategoriach produktów. Airbnb jest platformą umożliwiającą wynajem noclegów, Etsy specjalizuje się w rękodziele i unikatowych produktach, a Zalando koncentruje się na modzie i odzieży.
 • Lokalne marketplace'y: istnieją również platformy skupiające się na konkretnych regionach lub krajach, gdzie użytkownicy mogą dokonać zakupu w swojej okolicy. Przykładem może być polski serwis Allegro Lokalnie (lub ogólnodostępny Facebook Marketplace), gdzie sprzedawcy mogą wystawić ofertę w swojej lokalizacji.

Kluczowe informacje dla przedsiębiorców - dlaczego warto sprzedawać na marketplace?

Sprzedaż na platformie marketplace może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Oto kilka kluczowych informacji, dlaczego warto rozważyć sprzedaż na tego typu platformie:

 • Duży zasięg i ilość kupujących - marketplace'y mają ogromne bazy użytkowników, co daje sprzedawcom dostęp do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Możesz dotrzeć do nowych rynków i zwiększyć szanse na sprzedaż produktów.
 • Wysoka widoczność i promocja - tego typu platformy są często dobrze widoczne w wynikach wyszukiwania i reklamach online, co zwiększa widoczność Twoich produktów i szansę na przyciągnięcie kupujących.
 • Infrastruktura sprzedażowa - dzięki tej platformie sprzedażowej masz gotowe narzędzia do obsługi transakcji, płatności, logistyki i obsługi klienta. To oszczędza czas i zasoby potrzebne do budowania własnego sklepu.
 • Wiarygodność i zaufanie klientów - największe platformy marketplace cieszą się popularnością wśród kupujących. Korzystając z takiego rozwiązania, zyskujesz wiarygodność, a opinie i oceny kupujących mogą wpływać na reputację Twojej marki.

Jak zacząć sprzedaż na tego typu platformie sprzedażowej?

Jeśli chcesz rozpocząć sprzedaż na marketplace, zacznij od następujących kroków:

 1. Wybierz odpowiednią platformę dla siebie: zidentyfikuj marketplace, który najlepiej pasuje do Twojej branży, kategorii produktów i rynku docelowego.
 2. Zarejestruj się jako sprzedawca: przejdź przez proces rejestracji i utwórz konto sprzedawcy na wybranej platformie.
 3. Stwórz profil i sklep: uzupełnij wszystkie wymagane informacje o Twojej firmie, opisz swoje produkty, dodaj zdjęcia i ustal ceny.
 4. Przygotuj się logistycznie: skonfiguruj swoje preferencje dostawy i obsługi zamówień, upewnij się, że masz odpowiednie zapasy towarów na sklepie.
 5. Promuj swoje produkty: wykorzystując narzędzia marketingowe dostępne na platformie, zwiększ widoczność i promuj swoje produkty.
 6. Monitoruj i obsługuj zamówienia: śledź zamówienia, zarządzaj płatnościami i odpowiednio reaguj na zapytania i potrzeby klientów.

Zalety sprzedaży na marketplace

Sprzedaż na platformie marketplace ma wiele plusów, po pierwsze, rozpoczęcie swojego biznesu w tym kanale jest bardzo proste. Nie musisz budować własnego sklepu internetowego, a od razu zyskujesz spory zasięg i potencjał klientów. Dostajesz także gotową infrastrukturę sprzedażową oraz budujesz wiarygodność swojej marki poprzez korzystanie z zaufanej platformy. Marketplace'y posiadają ogromną bazę użytkowników, nie musisz się więc martwić się o dotarcie do nich ze swoim produktem. Dodatkowo, wysoka ocena przez wyszukiwarki internetowe sprawia, że produkty są bardziej widoczne dla klientów. Platforma typu marketplace oferuje również narzędzia do obsługi płatności, transakcji i logistyki, co ułatwia proces sprzedaży, oszczędza czas i zasoby

Marketplace jako Twój dodatkowy kanał sprzedaży

Może masz już swój sklep internetowy i zastanawiasz się nad wykorzystaniem drugiego kanału jakim będzie marketplace? W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, rozwój sprzedaży i dotarcie do szerokiego grona klientów są kluczowymi czynnikami sukcesu. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie tej platformy jako drugiego kanału dystrybucji dla Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli masz więcej pytań śmiało skontaktuj się z nami, pomożemy Ci we wdrożeniu i połączeniu różnych kanałów sprzedaży wraz z Twoim systemem magazynowym.

Uzyskaj pomoc we wdrożeniu

Skontaktuj się

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™