Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
Dostępny nowy regulamin. Obowiązuje od 21.03.2024 r.
Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w październiku 2023 #4
Sprzedaż

Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w październiku 2023 #4

E-commerce w Polsce kontynuuje swój dynamiczny rozwój, a październik przyniósł serię istotnych nowości, które mogą zaważyć na przyszłości handlu internetowego. Od strategicznych zmian w usługach na platformie Allegro, poprzez wzrost znaczenia re-commerce, aż po innowacyjne podejście do paragonów elektronicznych i rekordowe zyski globalnych graczy – branża e-commerce nie zwalnia tempa, a wręcz przeciwnie – zyskuje na sile i znaczeniu. W poniższym artykule przyjrzymy się zmianom, jakie przyniósł nam ostatni miesiąc.

One Fulfillment by Allegro - nowe zmiany dla sprzedawców

Październik przyniósł nowe zmiany dla sprzedawców korzystających z platformy Allegro. Istotną nowością jest otwarcie usługi One Fulfillment dla wszystkich chętnych, rezygnując z dotychczasowego systemu invitation only. Zamiast oczekiwać na zaproszenie od opiekuna biznesowego Allegro, sprzedawcy mogą teraz w łatwy sposób dołączyć do programu poprzez szybką rejestrację na stronie allegroonefulfillment.pl. Co więcej, Allegro nie tylko ułatwia proces sprzedaży na rynku krajowym, ale także oferuje wsparcie dla tych, którzy planują ekspansję na rynek czeski. Badania przeprowadzone przez Allegro wskazują, że blisko 3/4 sprzedawców jest zainteresowana eksportem do Czech, co pokazuje potencjał tej usługi w kontekście ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaproponowane rozwiązanie logistyczne oferuje nie tylko szybkie dostawy na rynek czeski, ale również atrakcyjne stawki magazynowania i obsługi zamówień. Aby skorzystać z One Fulfillment, wystarczy spełnić podstawowy warunek - być aktywnym podatnikiem VAT w Polsce. To kolejny krok w stronę uproszczenia i wsparcia sprzedawców w ramach platformy Allegro.

Wzrost wartości rynku re-commerce

Re-commerce, czyli handel produktami używanymi, zyskuje na znaczeniu w polskiej branży e-commerce, dynamicznie rozwijając się w tempie czterokrotnie szybszym niż tradycyjny rynek detaliczny. Z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat globalna wartość tego sektora wzrosła średnio o 10% rocznie, osiągając imponującą kwotę 174 mld dolarów w 2022 roku. Polski rynek także odzwierciedla ten trend, zwłaszcza w kontekście zamykania stacjonarnych sklepów z odzieżą używaną oraz przewagi zakupów internetowych nad tradycyjnymi. Serwisy takie jak Vinted czy OLX zdobywają coraz większą popularność wśród Polaków, którzy coraz chętniej szukają okazji i dbają o środowisko. Popularność re-commerce ma swoje źródła zarówno w czynnikach ekonomicznych, jak i zmieniającej się świadomości konsumentów, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Eksperci PIE prognozują pozytywne perspektywy dla tego sektora, zwracając jednocześnie uwagę na wyzwania związane z regulacjami prawymi i rozwijającą się technologią. Podkreślają również rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, która staje się kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój re-commerce w Polsce.

Allegro Lokalnie z nową zakładką dla łatwiejszej sprzedaży

W odpowiedzi na rosnący trend re-commerce oraz na barierę, jaką stanowi dla wielu użytkowników trudność w wystawianiu produktów do sprzedaży, Allegro wprowadziło nową funkcjonalność. Zakładka "Lista rzeczy na sprzedaż" ma za zadanie uprościć i przyspieszyć proces odsprzedaży przedmiotów zakupionych wcześniej na Allegro przez platformę Allegro Lokalnie. Dzięki tej innowacji sprzedający będą mogli w łatwy sposób odkryć, które z ich zakupionych produktów mogą zyskać drugie życie. Co więcej, platforma będzie automatycznie sugerować cenę oraz wypełniać większość informacji produktu, znacznie skracając i upraszczając proces tworzenia ogłoszenia. Taka inicjatywa Allegro odpowiada na potrzeby aż 93% Polaków, którzy preferują sprzedaż online swoich niepotrzebnych przedmiotów, oraz na oczekiwania tych, którzy chcieliby sprzedawać częściej, gdyby tylko proces ten był łatwiejszy. Dodatkowo, w duchu dbałości o środowisko i zrównoważony rozwój, Allegro promuje ideę dawania używanym przedmiotom drugiego życia, co wpisuje się w rosnącą popularność re-commerce.

Paragony elektroniczne na Allegro

Inicjatywa Oficjalnego Sklepu Allegro, który od 16 października wprowadził paragony elektroniczne dla swoich klientów, to znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju w branży e-commerce w Polsce. Ta znacząca zmiana ma na celu nie tylko usprawnienie procesu zakupowego i eliminację niepotrzebnego zużycia papieru, ale również znacząco wpłynie na ochronę środowiska. Wybór e-paragonu nie jest przypadkowy – jego wprowadzenie pozwoli na zaoszczędzenie 800 000 metrów kwadratowych lasów, które byłyby wycięte w celu produkcji papieru, a także na zmniejszenie zużycia wody i emisji CO2. E-paragon nie tylko spełnia wszystkie wymogi prawne, ale również zapewnia klientom pełną anonimowość zakupów. W praktyce oznacza to, że paragon trafia zarówno do rejestru e-paragonów fiskalnych, jak i bezpośrednio do klienta. Tym samym Allegro stawia na innowacje i podąża za trendem paperless, dołączając do grona firm, które wychodzą naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom i trosce o środowisko. Dla sprzedawców e-commerce to ważny sygnał, wskazujący kierunek, w jakim podąża branża, i zachęta do poszukiwania ekologicznych rozwiązań w swojej działalności.

Wyraźny wzrost zysków Amazona

Amazon, gigant e-commerce, odnotowuje imponujący wzrost zysków, co jest szczególnie istotne dla branży w Polsce, obserwującej globalne trendy i strategie liderów rynku. W trzecim kwartale tego roku zysk firmy potroił się, osiągając prawie 10 miliardów dolarów, co jest rezultatem wytrwałego dążenia do odbicia się po spowolnieniu wywołanym pandemią. Sektory takie jak cloud computing (Amazon Web Services), reklama i sprzedaż detaliczna okazały się niezwykle dochodowe, a innowacyjne podejście firmy do sztucznej inteligencji, widoczne w platformie AI Bedrock, otwiera nowe perspektywy przychodów w nadchodzących latach. Wszystko to potwierdza, że mimo wcześniejszego spowolnienia po szczytach pandemii, Amazon dynamicznie odbija się w segmencie e-commerce. Takie informacje są znakomitym sygnałem dla wszystkich sprzedawców online, świadcząc o rosnącej sile branży, ale też o nieustannie zmieniającym się krajobrazie rynkowym, w którym adaptacja i innowacje stają się kluczem do sukcesu.

Największe wydarzenie polskiego świata e-commerce - Targi eHandlu 

Targi eHandlu, które odbyły się 27 października, to coroczne święto wszystkich, dla których polski e-commerce jest przestrzenią pracy i pasji. Jako eksperci od integracji e-commerce, byliśmy tam, reprezentując SellIntegro wraz z zaprzyjaźnionym zespołem cyber_Folks. Wydarzenie to nie ma sobie równych w Polsce – to tu koncentruje się wiedza, doświadczenie i innowacyjność branży. Umożliwia uczestnikom nie tylko przedstawienie swoich produktów i usług, ale także dyskusję o przyszłości e-handlu, podążaniu za zmieniającymi się potrzebami konsumentów oraz optymalizacji procesów biznesowych. Dla nas, jako część tego dynamicznego sektora, Targi eHandlu to nie tylko okazja do zaprezentowania naszych rozwiązań wspierających sprzedawców internetowych w efektywnym zarządzaniu sklepami online, ale także szansa na bezpośrednią wymianę doświadczeń, nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych oraz czerpanie inspiracji. Mamy nadzieję, do zobaczenia za rok!

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™