Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Czy przekazanie towaru influencerom podlega VAT?
Sprzedaż

Czy przekazanie towaru influencerom podlega VAT?

Współpraca z influencerami stała się powszechną praktyką dla wielu sprzedawców e-commerce. Jednak, jak każda działalność gospodarcza, także ta podlega pewnym regulacjom podatkowym. Jednym z najważniejszych pytań, które nasuwa się w tym kontekście jest: czy przekazanie towaru influencerom podlega VAT? Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania współpracy i jej rozliczenia.

Analiza Prawna

Na wstępie należy podkreślić, że przekazanie towarów influencerom traktowane jest jako odpłatna dostawa towarów. Dzieje się tak, ponieważ w zamian za otrzymany towar, influencer świadczy usługę reklamową. Taka wymiana, mimo braku bezpośredniej transakcji pieniężnej, jest uznawana za umowę barterową i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przykład z Praktyki

Rozważmy przypadek spółki sprzedającej obuwie, która zdecydowała się na współpracę z influencerami. W zamian za otrzymane obuwie influencerzy zobowiązują się do promowania produktów w mediach społecznościowych. Część z nich nie prowadzi jednak działalności gospodarczej i nie wystawia faktur.

Pomimo tej sytuacji, przekazanie obuwia influencerom jest traktowane jako transakcja podlegająca opodatkowaniu VAT. Dlaczego? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyjaśnił, że mamy do czynienia z umową barterową. W takiej umowie odpłatność nie musi następować w formie świadczenia pieniężnego, ale może przybrać postać rzeczową, czyli w naszym przypadku – usługę reklamową za towar. Zatem przekazanie obuwia influencerom w zamian za usługę reklamową podlega opodatkowaniu VAT.

Co to oznacza dla Sprzedawców?

Przede wszystkim, sprzedawcy muszą mieć świadomość, że takie transakcje wymagają uwzględnienia w rozliczeniach VAT. Jest to ważne zarówno dla celów ewidencji księgowej, jak i dla uniknięcia ewentualnych nieporozumień z urzędami skarbowymi.

Dodatkowo warto zauważyć, że sprzedawca, będąc czynnym podatnikiem VAT, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towaru. Jednak równocześnie ma obowiązek naliczenia VAT z tytułu przekazania towaru influencerom.

Wnioski

Współpraca z influencerami to skuteczna strategia marketingowa, ale wymaga również uwzględnienia aspektów podatkowych. Sprzedawcy powinni być świadomi, że przekazanie towaru influencerom, w zamian za ich usługi reklamowe, jest traktowane jak transakcja barterowa i podlega opodatkowaniu VAT.

Dla pełnej transparentności i zgodności z przepisami prawnymi ważne jest, aby sprzedawcy e-commerce dokładnie dokumentowali takie transakcje i uwzględniali je w swoich rozliczeniach VAT.

Źródło:

https://orzecznictwo.gofin.pl/18744/art/i-sarz-23723-wyrok-wsa-w-rzeszowie

Chcesz zautomatyzować procesy w swojej firmie?

Skontaktuj się

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™