Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Porównanie platform sprzedażowych - eBay, Etsy, Amazon
Marketplace

Porównanie platform sprzedażowych - eBay, Etsy, Amazon

eBay, Etsy czy Amazon - który z tych serwisów jest najlepszy? Który z nich pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe i pełen potencjał zysków? Decyzja pomiędzy tymi trzema kanałami może być trudna do podjęcia, tym bardziej że wszystkie pełnią pozycję lidera świata e-commerce.

Prównanie platform

Poniżej znajdziesz obszerne zestawienie plusów i minusów użytkowania każdej z trzech platform sprzedażowych. Dowiesz się również, czego możesz się spodziewać, korzystając z Etsy, eBay lub Amazon. Postaramy się pomóc Ci wybrać najlepszą drogę do osiągnięcia nowych celów Twojego biznesu online.

eBay

Kupujący, którzy odwiedzają eBay, zazwyczaj szukają szerokiej gamy produktów różnych kategorii, takich jak: motoryzacja, odzież, książki, rzemiosło. <big_blue_square>Ogólnie rzecz ujmując, ludzie sprzedają w serwisie eBay produkty, które mają zostać wystawione na klasycznej aukcji: wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę, zaczynając od niższej ceny bazowej, która idzie w górę.<big_blue_square> Właściwie, to jedyny asortyment, który nie występuje w sprzedaży w serwisie eBay, to są narkotyki, towary objęte embargiem i broń palna.

Amazon

Jeśli decydujesz między sprzedażą na Amazonie a eBayem, ważne jest, aby zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi. Po pierwsze, Amazon nie jest serwisem aukcyjnym na żywo, takim jak eBay. Posiada aktywną społeczność tysięcy profesjonalnych sprzedawców. Poza tym Amazon jest uważana przez sprzedawców za bardziej <blue_square>wiarygodną platformę<blue_square>, ponieważ zapewnia ważne narzędzia, takie jak Amazon MWS, czy też FBA, które pomagają odnieść sukces oraz zdobywać zaufanie i lojalność klientów.

Etsy

Etsy ma zwykle węższy zakres sprzedaży, który obejmuje rękodzieło, przedmioty vintage i materiały do rękodzieła. Nie ważne co zdecydujesz się produkować i sprzedawać w ramach tych kategorii, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia - dlatego Etsy jest tak unikalną  platformą zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Trzeba jednak cały czas mieć na uwadze, że sprzedaż na Etsy jest dozwolona tylko w przypadku kategorii artykułów vintage i rzemieślniczych.

Sprzedaż na Amazonie

Wielu sprzedawców FBA powie, że strategia konkurencyjna w Amazonie daje im przewagę. Jako sprzedawca FBA zlecasz zarządzanie zapasami wysyłając produkty do magazynów FBA, w celu realizacji zamówień. Tam przechowują twój ekwipunek, pakują i wysyłają, gdy ktoś złoży zamówienie. Sprawdź jego zalety i wady poniżej:

Plusy sprzedaży na Amazon

Wielu sprzedawców uważa FBA Amazon jako główną zaletę. Znajdziesz tutaj dużą liczbę użytkowników, którzy zamawiają z platformy dzięki darmowej i szybkiej wysyłce. Wyższy zasięg oznacza, że ​​Twoje produkty są eksponowane na szerszą bazę odbiorców, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Poza tym łatwość realizacji transakcji sprawia, że ​​jest to bardzo wygodne zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

Minusy sperzedaży na Amazon

Wadami sprzedaży na Amazonie są wysokie opłaty za sprzedaż. Sprzedawcy muszą płacić Amazonowi za przechowywanie produktów w swoich magazynach lub centrach realizacji. Opłaty te są nieuniknione, jeśli zdecydujesz się na współpracę z FBA. Co więcej, <blue_square>na Amazonie panuje ogromna konkurencja<blue_square>, ponieważ to renomowana witryna, na której wielu sprzedawców oferuje te same produkty.

Sprzedaż na Etsy

Etsy to kolejna platforma sprzedaży online, która pobiera od sprzedawców opłatę za wystawianie produktów. Co więcej, marketplace pobiera również niewielką prowizję od każdej udanej sprzedaży, więc aby dowiedzieć się, jaki będzie finalny zysk z transakcji, najlepiej go obliczyć na kalkulatorze opłat Etsy.

Plusy Etsy

Kiedy Twój produkt jest niszowy, nie skorzystasz z zalet sklepu eBay, ponieważ dobrze sprzedają się tam tylko popularne przedmioty. W takiej sytuacji warto skupić swoją uwagę na <blue_square>Etsy - idealny marketplace dla produktów niszowych<blue_square>. Ta łatwa w użyciu platforma została stworzona z myślą o wyjątkowych towarach. Ludzie korzystają z niej przede wszystkim po to, aby oglądać i kupować jedyne w swoim rodzaju znaleziska.

Minusy Etsy

Oczywiście Etsy nie jest idealnym miejscem sprzedaży online. Nadal musisz ciężko pracować nad wystawianiem swoich towarów, aby ludzie mogli je zobaczyć. Poza tym trudno zignorować opłaty i prowizje oraz pełną kontrolę Etsy nad Twoim sklepem internetowym.

Sprzedaż w serwisie eBay

Jedną z zalet serwisu eBay jest to, że jest to stary i znany marketplace, który istnieje od lat 90. W stosunku do Amazona i Etsy jego opłaty za sprzedaż są niskie. Możliwość licytowania swoich towarów i angażowania klientów w aukcje to jedna z bardziej charakterystycznych cech sprzedaży na eBay.

Plusy ofert na Ebay

Zdecydowanie jedną z zalet sklepu eBay jest <blue_square>gigantyczny rynek z szeroką gamą odbiorców docelowych<blue_square>. Co więcej, możesz sprzedać tam praktycznie wszystko (oprócz oczywiście nielegalnych towarów). Masz pełną kontrolę nad swoim sklepem, prezentując zdjęcia, opisy, opcje wysyłki i metody płatności według własnego uznania. Największą zaletą tej platformy jest to, że jako sprzedawca otrzymujesz dostęp do dużych promocji na opłaty za wysyłkę.

Minusy ofert na Ebay

Ostra konkurencja jest tym, co się rzuca w oczy w serwisie eBay. To jedna z głównych wad konta biznesowego w serwisie eBay, ponieważ wielu innych sprzedawców oferuje te same towary. <blue_square>Opłaty za wystawiony towar <blue_square>zależą nie tylko od wartości produktu, ale również od Twojej reputacji jako sprzedawcy. Na przykład, jeśli jesteś najlepszym sprzedawcą w serwisie eBay lub masz ponadstandardowe oznaczenie sprzedawcy, możesz uniknąć dodatkowych kosztów.

Dane demograficzne Etsy i Ebay

Jedna z podstawowych zasad głosi, że wybór najlepszej platformy dla potrzeb sprzedażowych powinien być poprzedzony wskazaniem klienta docelowego oraz jego miejsca zamieszkania. Na przykład Etsy jest mniejszą platformą w stosunku do eBay, ale nadal przyciąga średnio <blue_square>81,9 mln kupujących<blue_square>, ale z tego tylko 34% są poza Stanami Zjednoczonymi. Alternatywnie, eBay przyciąga rocznie 187 milionów kupujących, z czego 30% mieszka poza granicami USA. Jeśli zaś chodzi o najpopularniejszy asortyment, to do tej pory najlepiej sprzedającą się kategorią jest elektronika, za nią plasują się gry wideo/konsole i zdrowie/uroda.

Dane demograficzne i plany biznesowe zarówno dla eBay, jak i Amazon

Jeśli zastanawiasz się, czy sprzedawać na eBay, czy na Amazonie, weź pod uwagę tę istotną informację: Amazon ma 14 rynków na całym świecie, które odwiedzają <blue_square>197 milionów odwiedzających każdego miesiąca<blue_square>, co daje 2,3 miliarda odwiedzających rocznie. W tym samym czasie eBay ma 23 globalne witryny, ze 180 milionami aktywnych kupujących i około 2 miliardami codziennych transakcji. Warto zauważyć, że przychody eBay pochodzą od 60 milionów kupujących spoza Stanów Zjednoczonych, co zapewnia mu bardziej globalny zasięg. Nie powinieneś więc porównywać tylko opłaty za sprzedaż na Amazonie w stosunku do eBay. Musisz poznać dane demograficzne każdej platformy, aby dopasować się do klienta docelowego. Więc jeśli już chcesz przenieść oferty z Amazona na eBay, to najpierw poznaj swoją osobowość kupującego.

Co to oznacza dla Twojego biznesu?

Oznacza to, że musisz dowiedzieć się, jaka jest Twoja nisza, budżet i do kogo próbujesz dotrzeć. Musisz także określić, jak szybko chcesz sprzedawać swoje produkty. Jeśli Twoim podstawowym celem jest zwiększenie ruchu, Amazon i eBay mogą być lepszymi sposobami na uzyskanie szybkiej ekspozycji. Jeśli Twoim celem jest oferowanie tańszych produktów w ramach sieci o niższej konkurencji, Etsy może być idealnym rozwiązaniem. Podsumowując, wszystko zależy od Twoich celów biznesowych i od tego, jakie masz sprzedażowe plany na przyszłość. Powinieneś również pamiętać, że zarówno eBay, Etsy, jak i Amazon mogą pomóc rozwinąć Twój biznes w różnych sektorach rynku, zwłaszcza jeśli dołączysz do nich jednocześnie.

eBay kontra Etsy

Oto werdykt: jeśli naprawdę znasz swoją niszę, to Etsy jest właściwym wyborem. Możesz łatwo odkryć swój rynek i kierować na niego odpowiednie listy produktów na tej platformie. Etsy oferuje również bardziej przejrzystą strukturę cen niż eBay. Jeśli jednak masz bardziej globalną publiczność i sprzedajesz bardziej tradycyjne produkty, eBay jest platformą dla Ciebie. Wszystko sprowadza się do znajomości produktów i grupy docelowej.

eBay kontra Amazon

Lepiej sprzedawać na eBay czy Amazon? Odpowiedź jest rzeczywiście trudna. To dwie najlepiej sprzedające się platformy, które zadebiutowały w połowie lat 90. Raporty wskazują, że <blue_square>Amazon wyprzedził eBay pod względem sprzedawców i przychodów<blue_square>. Nie oznacza to jednak, że eBay nie jest już popularny. Ta platforma wciąż ma ponad 180 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Odpowiedź sprowadza się do tego, który z nich odpowiada Twoim potrzebom pod względem opłat, opcji wystawiania, realizacji zamówień, programów dodatkowych itp.

Etsy kontra Amazon

Na Amazonie można sprzedawać wszystko, co jest legalne i właśnie na tej platformie prawdopodobnie znajdziesz swój rynek docelowy. Nie jest to zaskakujące, ponieważ kupujący ufają marce Amazon. Tymczasem Etsy jest rynkiem, który jest bardziej dostosowany do wyjątkowej niszy. Jeśli masz ręcznie wykonane produkty rzemieślnicze, skorzystanie z tej platformy będzie korzystniejsze. Jednak sprzedaż na Amazon oferuje największy potencjał zysku. Oceń szczegóły przy wyborze, abyś mógł ocenić, która platforma najlepiej pasuje do Twoich produktów.

Ostateczny werdykt: eBay, Etsy czy Amazon?

Po przejrzeniu powyższego zestawienia nadal możesz się zastanawiać, która platforma jest dla Ciebie najlepsza, ponieważ <blue_square>wszystkie trzy mają ogromne zalety biznesowe<blue_square>, mogące wspierać Twoje cele e-commerce na różne sposoby.

Ale prawda jest też taka, że wszystkie są doskonałymi zasobami do wykorzystania i warto spróbować z nich korzystać jednocześnie.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™