Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Rewolucja KSeF - wszystko, co musisz wiedzieć
Sprzedaż

Rewolucja KSeF - wszystko, co musisz wiedzieć

Podczas konferencji prasowej w dniu 19 stycznia 2024 roku, minister finansów Andrzej Domański poinformował o zmianie planów dotyczących wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Początkowo zakładano, że system ten zostanie uruchomiony z dniem 1 lipca 2024 roku, jednak decyzja ta została odłożona. KSeF stanowi znaczącą rewolucję dla przedsiębiorców, a jego wprowadzenie ma istotne implikacje dla sektora biznesowego. Poniżej przybliżymy szczegółowo, czym jest KSeF, jakie ma znaczenie dla biznesu i dlaczego doszło do przesunięcia terminu jego implementacji.

Czym jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur ma być nowoczesnym rozwiązaniem informatycznym, które zrewolucjonizuje sposób wystawiania faktur w Polsce. W KSeF przedsiębiorcy będą zobligowani do wystawiania wszystkich swoich faktur. System ten ma nie tylko umożliwić wystawianie, ale także pełną obsługę faktur ustrukturyzowanych - od ich wystawienia, przez dostęp, otrzymywanie, aż po przechowywanie.

KSeF to nie tylko kwestia techniczna. Jest to również gwarancja prawidłowości struktury logicznej wystawianej e-Faktury oraz zgodności danych na niej zawartych. Co ważne, w KSeF data wystawienia faktury jest generowana automatycznie, co ma na celu uproszczenie i usprawnienie procesów księgowych.

Jakie znaczenie ma KSeF dla przedsiębiorców?

Dla przedsiębiorców wprowadzenie KSeF stanowi znaczącą zmianę. System ten ma zapewnić większą kontrolę nad procesem wystawiania faktur, usprawnić zarządzanie dokumentacją oraz zwiększyć bezpieczeństwo danych. Przede wszystkim KSeF stanowi krok ku cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, co ma przynieść długoterminowe ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pomimo tych zalet, dla wielu przedsiębiorstw wprowadzenie KSeF oznacza konieczność dostosowania się do nowych regulacji oraz zainwestowania w odpowiednie oprogramowanie i szkolenia pracowników.

Dlaczego zmieniona została data wprowadzenia KSeF?

Pierwotnie KSeF miał wejść w żcie 1 lipca 2024 r. Jednak, jak poinformował minister finansów Andrzej Domański, wprowadzenie systemu zostało opóźnione z powodu wykrycia krytycznych błędów. Resort finansów zdecydował się na przeprowadzenie zewnętrznego audytu systemu oraz intensyfikację konsultacji z przedsiębiorcami, aby zapewnić, że KSeF zostanie wprowadzony w sposób bezpieczny i efektywny.

Ta niespodziewana zmiana terminu wywołała dużo dyskusji i spekulacji. Ministerstwo Finansów, które wcześniej wykluczało możliwość przesunięcia daty wprowadzenia systemu, podkreśla teraz, że KSeF w Polsce zostanie wprowadzony, ale nie na koszt nawet jednodniowej niemożności wystawiania faktur przez polskie firmy.

Od kiedy KSeF będzie obowiązywał?

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie ma jeszcze ustalonej nowej daty. Minister finansów, Andrzej Domański, oświadczył, że termin ten zostanie określony w oparciu o wyniki przeprowadzonego audytu. Minister Domański nie wykluczył również możliwości wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących KSeF.

Chcesz zautomatyzować wystawianie faktur w swojej firmie?

Skontaktuj się

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™