Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Automatyzacja w sprzedaży cross-border: Jak efektywnie zarządzać działalnością na międzynarodowych marketplace’ach
Sprzedaż

Automatyzacja w sprzedaży cross-border: Jak efektywnie zarządzać działalnością na międzynarodowych marketplace’ach

W erze globalizacji i rosnącej liczby konsumentów online transgraniczny handel cyfrowy, znany jako cross-border e-commerce, zyskuje na znaczeniu, przekształcając światowy rynek detaliczny. W miarę jak technologia staje się bardziej dostępna, a konsument staje się bardziej świadomy, możliwość zakupu produktów z różnych zakątków świata jest teraz na wyciągnięcie ręki. W poniższym artykule przyjrzymy się dynamice cross-border e-commerce, jego wpływowi na strategie firm i tego jak automatyzacja może pomóc przedsiębiorcom w skutecznym konkurowaniu na globalnym rynku.

Rola cross-border w e-commerce

Cross-border e-commerce, definiowany jako transgraniczny handel cyfrowy, przekształcił krajobraz współczesnej sprzedaży detalicznej. W 2023 roku rynek ten stał się nie tylko jednym z najszybciej rozwijających się segmentów handlu elektronicznego, ale również kluczowym elementem strategii wielu firm działających online. Wartość globalna cross-border e-commerce wynosiła 719 miliardów USD w 2021 roku, a według prognoz wzrostu tego rynku w tempie 25,8% rocznie, potencjał ten jest ogromny.

Rozwój sprzedaży cross-border nie jest jedynie wynikiem globalizacji, ale także wzrostu znaczenia międzynarodowych marketplace’ów. Platformy takie jak Amazon czy eBay ułatwiają sprzedawcom dotarcie do międzynarodowych klientów, jednocześnie umożliwiając konsumentom dostęp do produktów z całego świata. Dla wielu polskich sprzedawców głównie kierunki europejskie - takie jak Niemcy, Francja czy Hiszpania - stały się kluczowymi rynkami docelowymi. Niemniej jednak coraz więcej polskich firm rozszerza swoją działalność także na rynki pozaeuropejskie, takie jak Stany Zjednoczone czy Kanada.

Za sukcesem cross-border e-commerce stoi kilka kluczowych motywatorów. Dla wielu przedsiębiorców to przede wszystkim możliwość zwiększenia dochodów dzięki dostępowi do większej liczby konsumentów. Inni dostrzegają w tym sposób na skalowanie działalności, planując ekspansję zagraniczną już od początku swojego biznesu. Niezależnie od motywacji, wiadome jest, że w erze cyfrowej sprzedaż cross-border stała się nieodłącznym elementem strategii wielu firm e-commerce.

<big_blue_square>Automatyzacja w zarządzaniu sprzedażą na platformach zagranicznych staje się kluczowa dla efektywności. Pozwala na lepsze zarządzanie zasobami, optymalizację procesów i skupienie się na strategiach rozwoju. Dlatego też, zarządzanie działalnością na międzynarodowych marketplace’ach wymaga nie tylko znajomości rynku, ale i zaawansowanych narzędzi, które umożliwią automatyzację i skalowanie działalności.<big_blue_square>

Kluczowe wyzwania w sprzedaży na zagranicznych marketplace’ach

Sprzedaż na międzynarodowych marketplace’ach to szansa na ekspansję i zwiększenie przychodów, ale wiąże się też z konkretnymi wyzwaniami, które stoją przed sprzedawcami e-commerce. 

Po pierwsze, bariera językowa i kulturowa może stanowić istotny problem. Dostosowanie komunikacji do lokalnego klienta, zrozumienie jego potrzeb oraz oczekiwań jest kluczowe dla skutecznej sprzedaży. Niewłaściwe tłumaczenia produktów, brak uwzględnienia kulturowych zwyczajów czy różnic w jednostkach miary mogą prowadzić do nieporozumień i spadku sprzedaży. Wymaga to nie tylko tłumaczenia treści, co może skutkować koniecznością zatrudnienia tłumaczy, ale też zrozumienia kulturowych oczekiwań swoich międzynarodowych klientów.

Drugie ważne wyzwanie to lokalne regulacje prawne i podatkowe. Każdy kraj ma swoje zestawienie reguł dotyczących sprzedaży online, od przepisów dotyczących zwrotów i gwarancji, aż po zasady związane z ochroną danych. Konieczność zapoznania się z lokalnymi przepisami, zrozumienie systemu podatkowego czy nawet zastosowanie odpowiednich procedur zwrotu towaru sprawiają, że sprzedaż cross-border wymaga gruntownej analizy prawnej.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym wyzwaniem jest zarządzanie logistyką i dostawami. Możliwość śledzenia przesyłek, zarządzanie magazynem oraz dostosowanie się do lokalnych partnerów logistycznych są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości obsługi klienta i minimalizowania kosztów. Automatyzacja procesów logistycznych przez zintegrowane systemy zarządzania może znacznie uprościć te zadania, ale wymaga wdrożenia konkretnych rozwiązań. 

Automatyzacja sprzedaży – dlaczego jest tak ważna w kontekście cross-border

Automatyzacja w sprzedaży cross-border to klucz do osiągnięcia efektywnej ekspansji na międzynarodowe rynki e-commerce. Sprzedawcy pragnący wykorzystać globalne możliwości muszą być w stanie szybko dostosować się do różnorodnych rynków, a jednocześnie zachować jednolitość i spójność w całej sieci. 

Przede wszystkim, automatyzacja sprzedaży znacząco przyspiesza skalowalność biznesu. Dzięki zautomatyzowanym systemom zarządzania sprzedażą nie ma potrzeby manualnie przesyłać danych i zarządzać zamówieniami. Te procesy można obsłużyć za pomocą narzędzi, co pozwoli na sprawniejsze i efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzedawcy mogę skupić się na strategii, a nie na operacyjnych problemach, co w dłuższej perspektywie znacząco wpływa na konkurencyjność i rentowność przedsiębiorstwa.

Procesy sprzedażowe, które możesz zautomatyzować

Automatyzacja procesów w e-commerce to klucz do efektywnego zarządzania sprzedażą, zwłaszcza na międzynarodowych marketplace’ach. Jest wiele procesów, które można zautomatyzować, przyjrzyjmy się kilku, które mogą znacząco wpłynąć na prowadzenie biznesu.

AKTUALIZACJA STANÓW MAGAZYNOWYCH

Jednym z takich procesów jest aktualizacja stanów magazynowych pomiędzy systemem ERP, a marketplac’em. Dzięki implementacji wtyczki, która przesyła dane między ERP-em a platformą marketplace wszystkie informacje dostępności produktów są aktualne.

W przypadku takiej integracji stany magazynowe synchronizują się co 15 sekund, a w niektórych opcjach nawet natychmiastowo. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach wzmożonej sprzedaży np. podczas świąt czy Black Friday. W przypadku popularnych systemów OMS stany aktualizują się nawet do 5 minut.

Kolejne korzyści to zwiększenie efektywności i redukcja ryzyka błędów wynikających z ręcznej aktualizacji danych. Automatyczna synchronizacja danych magazynowych eliminuje problem niedostępności produktów, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klienta. Dzięki temu, informacje na temat stanu magazynu są zawsze aktualne, co jest niezbędne dla efektywnego zarządzania działalnością cross-border. Automatyzacja tej funkcji to zatem nie tylko oszczędność czasu, ale i zwiększenie precyzji oraz jakości obsługi klienta.

AKTUALIZACJA CEN

Kolejnym procesem, który w łatwy sposób można zoptymalizować, jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak wtyczka do synchronizacji cennika z systemu ERP z platformą marketplace, sprzedawcy mogą znacząco przyspieszyć i uprościć ten proces. Wtyczka umożliwia nie tylko automatyczną synchronizację cen pomiędzy systemem ERP, a marketplac’em, ale także eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania zmian, redukując ryzyko błędów i nieścisłości.

Taka automatyzacja pozwala na szybsze dostosowanie oferty do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych, co w efekcie przekłada się na zwiększenie konkurencyjności i efektywności działania sprzedaży. Dla sprzedawców e-commerce chcących prowadzić działalność cross-border takie narzędzie jest nieocenione – gwarantuje dokładność, spójność i elastyczność w zarządzaniu cenami na różnych rynkach.

PRZESYŁANIE ZAMÓWIEŃ

Przesyłanie zamówień z marketplace’u do systemu ERP również może zostać automatyzowane. Dzięki implementacji dedykowanej wtyczki można automatycznie pobierać zamówienia i synchronizować je między systemem ERP a platformą e-commerce. Dzięki tej funkcjonalności sprzedawcy mogą znacząco uprościć pracę operacyjną. Eliminując ręczne wprowadzanie danych, nie tylko oszczędzają cenny czas, ale także minimalizują ryzyko błędów, co z kolei gwarantuje dokładniejszą wymianę informacji między platformami. Dodatkowo krótszy czas od momentu złożenia zamówienia przez klienta do jego realizacji przekłada się na szybszą dostawę produktu. W rezultacie automatyzacja tej części procesu sprzedaży e-commerce przyczynia się do zwiększenia efektywności całego zespołu i poprawy satysfakcji klienta.

<big_blue_square>Na obecnym rynku e-commerce dostępne jest wiele innych integracji, które przetwarzają dane pomiędzy systemem ERP, a sklepem online i marketplac’em. Potrafią zautomatyzować wiele aspektów działalności, zwiększając jej efektywność nawet kilkukrotnie. Automatyzacja jest więc nie tylko odpowiedzią na problemy operacyjne, ale kluczową strategią dla firm pragnących efektywnie konkurować w międzynarodowej arenie e-commerce.<big_blue_square>

Integracja z marketplace’ami – korzyści dla sprzedawców

Integracja z międzynarodowymi marketplace'ami może przynieść sprzedawcom szereg korzyści, które są kluczowe dla efektywnej i skutecznej sprzedaży cross-border. Przede wszystkim, centralizacja zarządzania sprzedażą poprzez jedno, spójne oprogramowanie do zarządzania zamówieniami sprawia, że można znacząco usprawnić procesy logistyczne i administracyjne. Dzięki temu sprzedawcy mogą poświęcić więcej czasu na strategie marketingowe i ekspansję na nowe rynki, zamiast angażować się w czasochłonne zadania operacyjne.

Szybkość reagowania na zmiany i potrzeby rynku to kolejna korzyść. W erze cyfryzacji i dynamicznych zmian rynkowych zdolność do szybkiego dostosowania się do nowych trendów i oczekiwań konsumentów jest nieoceniona. Integracja z marketplace'ami często oferuje dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych, które pomagają w bieżącym monitoringu danych i wskaźników kluczowych dla biznesu. Otwiera to możliwości dla bardziej zorientowanych na dane decyzji i szybszej optymalizacji oferty.

Nie można też zapomnieć o praktycznych aspektach, takich jak integracja z lokalnymi dostawcami płatności i kurierami. Istotne jest, aby zaoferować klientom znane i zaufane metody płatności, co także znacząco wpłynie na konwersję. Ponadto współpraca z lokalnymi kurierami gwarantuje szybszą dostawę, a dla wielu klientów czas realizacji zamówienia jest jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze oferty

Integracja z międzynarodowymi marketplace'ami to nie tylko sposób na zwiększenie widoczności i zasięgu, ale też na zautomatyzowanie i optymalizację działalności, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zwiększenie konkurencyjności i rentowności biznesu.

Podsumowanie

Cross-border e-commerce stał się nieodłącznym elementem globalnej ekonomii cyfrowej, oferując firmom niespotykane dotąd możliwości ekspansji i dostępu do nowych rynków. Jest to rynek o ogromnym potencjale, ale też złożony i wymagający, z różnorodnymi wyzwaniami w zakresie logistyki, regulacji prawnych i kulturowych różnic. Dzięki technologicznym innowacjom, takim jak zaawansowane systemy zarządzania i automatyzacja, sprzedawcy mogą nie tylko skutecznie zarządzać swoją międzynarodową działalnością, ale też skupić się na strategicznym rozwoju firmy.

Warto również zaznaczyć, że wymienione wyżej automatyzacje procesów to tylko nieliczne przykłady. Możliwości są znacznie większe i obejmują takie działania jak automatyczne dodawanie dokumentów w pdf, masowe generowanie dokumentów czy przesyłanie informacji o produkcie i wiele innych. Wybór właściwej platformy, efektywna automatyzacja i umiejętne zarządzanie relacjami z klientem są kluczowymi elementami, które zdecydują o sukcesie w tym dynamicznie rozwijającym się segmencie rynku.

Chcesz zacząć sprzedaż na zagranicznych marketplace'ach?

Skontaktuj się

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™