Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
Dostępny nowy regulamin. Obowiązuje od 21.03.2024 r.
Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w sierpniu 2023 #2
Sprzedaż

Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian w sierpniu 2023 #2

Sierpień to czas, kiedy wielu z nas wypoczywało nad morzem czy w górach, korzystając z zasłużonego urlopu. Jak to w świecie e-commerce bywa, branża nie zna przerwy i nawet w środku lata przynosi nam wiele interesujących nowości. Czym żyła polska scena zakupów online w minionym miesiącu? Jakie innowacje i zmiany zaszły na najpopularniejszych platformach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule, w którym dokładnie przyglądamy się temu, co działo się na rynku e-commerce w Polsce w minionym miesiącu.

Nowa aplikacja mobilna ERLI

W sierpniu tego roku platforma ERLI zrobiła krok naprzód w kierunku konkurencji z Allegro, wprowadzając nową aplikację mobilną na systemy Android i iOS. Dzięki niej klienci platformy zyskują możliwość jeszcze bardziej komfortowego i szybszego dokonywania zakupów. Jednocześnie od września ERLI ruszyło z promocją „NAJtaniej z ERLI”, gwarantując wyjątkowo atrakcyjne ceny na specjalnie wybrane produkty. Wprowadzenie tych zmian jest nie tylko odpowiedzią na działania lidera rynku, ale również reakcją na nadchodzącą premierę aplikacji mobilnej debiutanta na rynku, wszystko.pl.

Obecnie na ERLI funkcjonuje ponad 16 000 sprzedawców, prezentując oferty na przeszło 15 milionów produktów. Platforma zdobyła zaufanie ponad 6,5 miliona użytkowników. Z zapowiedzi wynika, że plany rozwoju są ambitne – do końca 2024 roku ERLI planuje inwestycję w wysokości 80 mln zł na rozwój aplikacji, promocję ofert oraz umacnianie pozycji swojej marki. W świetle tych informacji można przypuszczać, że przyszłość ERLI na polskim rynku e-commerce zapowiada się niezwykle interesująco.

Zmiany w programie Allegro Ceny

Wrzesień przynosi istotne zmiany w programie partnerskim Allegro Ceny, który był dotychczas znany z automatycznych obniżek cen produktów, wynikających z codziennych analiz cen rynkowych. Od teraz Allegro planuje aktywnie przeciwdziałać zaniżaniu cen w sklepach sprzedawców, usuwając produkty, które są oferowane w niższych cenach na innych kanałach dystrybucji. To działanie prowadzi do różnorodnych konsekwencji. Po pierwsze, sprzedawcy będą musieli być bardziej świadomi swojej polityki cenowej na różnych platformach, aby nie zostać wykluczonymi z programu. Po drugie, Allegro zamierza w ten sposób zadbać o atrakcyjność cenową swojej platformy w oczach konsumentów. Jest to zdecydowane posunięcie w kierunku utrzymania pozycji lidera w branży e-commerce w Polsce.

Plan rozwoju platformy wszytsko.pl

W ostatnim podsumowaniu lipca wspominaliśmy o debiucie platformy wszystko.pl - zdaniem jej twórców start był bardzo udany. Platforma posiada obecnie 17,5 tys. zarejestrowanych sprzedawców, natomiast nie ujawnia informacji na temat ilości użytkowników oraz transakcji. Co ciekawe, kierownictwo serwisu postawiło na transparentność w kwestii prowizji, deklarując brak planów jej wprowadzenia w najbliższych 1-2 latach. To nie tylko dobra wiadomość dla obecnych partnerów, ale także zachęta dla nowych sprzedawców, którzy myślą o rozwinięciu swojej działalności online. Kolejnym krokiem w rozwoju platformy ma być uruchomienie aplikacji mobilnej, planowane na przełom III i IV kwartału tego roku.

To kluczowe posunięcie jeśli bierzemy pod uwagę rosnącą rolę m-commerce w strategiach sprzedażowych. Warto również zwrócić uwagę na nadchodzącą szerokozasięgową kampanię marketingową skierowaną do konsumentów, która może znacząco zwiększyć rozpoznawalność marki w kraju. Obserwując te początkowe kroki, można przypuszczać, że wszystko.pl ma szansę stać się ważnym elementem polskiego rynku e-commerce.

R22 zmienia się w cyber_Folks

Grupa inwestycyjna R22 podjęła decyzję o przyjęciu nazwy swojej spółki hostingowej, cyber_Folks, jako głównej nazwy dla całej grupy. Ta strategiczna zmiana ma na celu utworzenie jednego silnego brandu, który oferuje kompleksowe rozwiązania dla zarówno inwestorów, jak i klientów końcowych. W tle tego ruchu kryje się dążenie do uproszczenia struktury grupy, co w konsekwencji ma przynieść lepszą efektywność i klarowność w komunikacji z rynkiem.

<big_blue_square>Niezmiennie grupa posiada w swoim portfolio znane marki takie jak cyber_Folks, Vercom, Mailerlite, SellIntegro, czy User.com. Dla sprzedawców e-commerce oznacza to dostęp do szerokiego wachlarza zintegrowanych narzędzi i usług, począwszy od hostingu, przez marketing, aż do zaawansowanych rozwiązań z zakresu automatyki sprzedaży.<big_blue_square>

Ta konsolidacja nazwy i zasobów jest wyraźnym sygnałem, że cyber_Folks zamierza być jeszcze mocniej zaznaczyć swoją pozycję na rynku e-commerce.

Raport GUS na temat sprzedaży detalicznej

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce w lipcu spadła o 4% w ujęciu rocznym, a wzrosła 1,9% w ujęciu miesięcznym. Dla sprzedawców e-commerce ważny jest również inny wskaźnik - udział sprzedaży przez internet w ogólnej sprzedaży detalicznej. Zanotowano wyższą o 4,0 proc. sprzedaż detaliczną przez internet w cenach bieżących, w porównaniu z czerwcem 2023 r. Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży „ogółem” zwiększył się z 7,7 proc. w czerwcu 2023 r. do 7,9 proc. w lipcu br.

Oznacza to, że konsumenci coraz chętniej korzystają z możliwości zakupów online, co może otworzyć nowe możliwości dla sprzedawców e-commerce w Polsce. Możliwość zwiększenia zasięgu i adaptacji nowych strategii sprzedażowych w takim kontekście wydaje się szczególnie atrakcyjna.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™