Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
 Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian we wrześniu 2023 #3
Sprzedaż

Branża e-commerce w Polsce — podsumowanie zmian we wrześniu 2023 #3

Branża e-commerce w Polsce nieustannie ewoluuje, a wrzesień 2023 przyniósł ze sobą wiele zmian, które z pewnością wpłyną na kierunek jej rozwoju. Począwszy od nowego cennika BaseLinker, który wywołał niemałe kontrowersje wśród sprzedawców, po nowe zmiany wprowadzane przez Allegro. W tym artykule przyjrzymy się tym i innym kluczowym zmianom, które odmienią oblicze polskiego rynku e-commerce w nadchodzących miesiącach.

Zmiany cennika BaseLinker

W ostatnim miesiącu popularne narzędzie wśród sprzedawców - BaseLinker- przedstawił nową ofertę cenową dla swoich użytkowników. Plan Freemium, dostępny teraz za 0 zł, obejmuje od 0 do 100 zamówień i do 1000 ofert/produktów, zawierając niezbędne funkcjonalności dla startujących sprzedawców. Plan Business to koszt 99 zł plus 59 gr za zamówienie dla pierwszego tysiąca zamówień, a następnie 19 gr za każde kolejne zamówienie, z opcją synchronizacji stanów i cen w czasie rzeczywistym. Dla przedsiębiorstw e-commerce o dużym obrocie dostępny jest Plan Enterprise, z indywidualną ofertą dla firm realizujących ponad 10 tys. zamówień lub osiągających 2 mln PLN GMV miesięcznie. 

Warto zwrócić uwagę, że większość sprzedawców nie jest zadowolona z wprowadzonych zmian. Powód? Dla wielu z nich nowy cennik oznacza większe koszty prowadzenia działalności. Wśród komentarzy można znaleźć wiele o poszukiwaniu nowych, tańszych rozwiązań, które mogłyby zastąpić BaseLinkera. W tym artykule zestawiliśmy alternatywy dla tego najpopularniejszego OMS-a. 

Zaskakujące wyniki Allegro

Polski gigant zakupowy, Allegro, opublikował wyniki finansowe, które przebiły prognozy ekspertów o kilkadziesiąt milionów złotych. Skorygowana EBITDA w drugim kwartale 2023 roku wzrosła o imponujące 19,9%, osiągając wartość 580,4 mln zł. Co ciekawe, wartość sprzedaży brutto w Polsce wzrosła o 11,3% w skali roku, osiągając w drugim kwartale 13,48 mld zł. Jest to tempo wzrostu wyprzedzające dynamikę sprzedaży detalicznej w kraju. Także przychody Allegro w Polsce podążyły za tym trendem, notując wzrost o 18,4%. 

Choć Allegro jest już solidnie ugruntowane na polskim rynku, to nie zamierza spoczywać na laurach. Firma rozpoczyna ekspansję w Czechach i planuje dalsze działania międzynarodowe. Mimo tych międzynarodowych aspiracji polski segment wciąż dominuje, generując niemal 94% GMV grupy.

Najważniejsze zmiany w nadchodzących miesiącach na Allegro

Październik przynosi kilka istotnych modyfikacji dla sprzedających na platformie Allegro. Pierwsza i najbardziej znacząca zmiana dotyczy warunków programu Allegro Smart. Przede wszystkim termin wprowadzenia nowych zasad przesunięty został z 30 sierpnia na 25 października. Oznacza to, że sprzedawcy mają dodatkowy czas, by dostosować swoje oferty do nowych wymogów. Aby oferta była oznaczona jako Smart, od 25 października musi ona zawierać co najmniej trzy metody dostawy do punktów odbioru lub automatów paczkowych oraz co najmniej dwie metody dostawy do domu. 

<big_blue_square>Zmiany objęły również opłaty za dostawę przy wykorzystaniu przewoźników InPost i Allegro One. Chociaż te zmiany dotyczą jedynie przesyłek realizowanych poza Allegro Smart, od 2 października sprzedawcy mogą wprowadzać do swoich cenników nowe stawki, przy jednoczesnym podniesieniu kwoty maksymalnej ceny kwalifikującej do oznaczenia Smart.<big_blue_square>

Dzięki tym modyfikacjom oferty będą lepiej przygotowane na październikowe zmiany i dostosowane do oczekiwań klientów w zakresie dostawy.

Z bardziej pozytywnych zmian w serwisie Allegro dla sprzedawców, zmienił się limit znaków w tytule oferty do 75, wcześniej sprzedawcy mogli opisywać oferty tylko w 50 znakach. To znaczące udogodnienie, zwłaszcza dla sprzedawców z kategorii takich jak ‘Książki i komiksy’, gdzie długie tytuły są częstym zjawiskiem. Druga ważna modyfikacja dotyczy ilości sprzedanych sztuk w jednej ofercie. Teraz sprzedawcy mają możliwość zaoferowania aż 999 999 sztuk produktu w jednej ofercie, w porównaniu do poprzedniego limitu wynoszącego 500 000 sztuk. Gdy ten limit zostanie osiągnięty, niezbędne będzie wystawienie nowej oferty, co można uczynić przy pomocy opcji "Wystaw podobną".

Wszystko.pl rozpoczyna współpracę z InPostem

Platforma zakupowa wszystko.pl, która wystartowała pod koniec czerwca tego roku, nawiązała strategiczne partnerstwo z firmą InPost, jednym z głównych operatorów logistycznych w kraju. Współpraca ta przyniesie liczne korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Wkrótce sprzedawcy będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek za nadawanie paczek oraz zintegrować w serwisie dedykowane usługi logistyczne. Kupujący natomiast będą mogli cieszyć się niższymi kosztami dostawy. 

Wszystko wskazuje na to, że wspólna inicjatywa dwóch potężnych podmiotów przyspieszy ewolucję rynku zakupów online w Polsce. Należy spodziewać się również wspólnych akcji marketingowych, które będą jeszcze bardziej przyciągać klientów. Jak zaznacza Zbigniew Rymarczyk, prezes wszystko.pl i wiceprezes Comarchu, współpraca ta jest naturalnym krokiem biznesowym w obliczu rosnącej popularności usług InPostu wśród Polaków. Ponadto Rafał Brzoska, prezes InPost, podkreśla znaczenie szybkich i wygodnych dostaw poprzez Paczkomat®, które przyczyniają się do sukcesu wielu platform e-commerce. Ostatecznie, to sprzedawcy i klienci odniosą największe korzyści z tej synergii, uzyskując lepsze warunki cenowe i skuteczniejsze narzędzia sprzedażowe.

TakeDrop.pl ma nowego inwestora

TakeDrop.pl, innowacyjna platforma dropshippingowa stworzona przez Tomasza Niedźwieckiego i Adriana Księżarczyka, pozyskała inwestycje od jednego z pionierów polskiej branży e-commerce – Pawła Fornalskiego. Fornalski, znany jako współzałożyciel IAI i oprogramowania IdoSell, nabył 20% udziałów w TakeDrop.pl za 5 milionów złotych. Jego zainteresowanie firmą jest wynikiem dynamicznego wzrostu platformy, która oferuje rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność w sprzedaży online lub traktują ją jako dodatkowe źródło dochodu. Taki ruch świadczy o sile i potencjale modelu dropshippingu w Polsce. Inwestycja Fornalskiego w TakeDrop.pl potwierdza, że choć duża część rynku e-commerce kieruje się w stronę własnych magazynów czy fulfillment'u, dropshipping nadal jest atrakcyjnym modelem dla wielu przedsiębiorców. Z uwagi na doświadczenie Fornalskiego w branży oraz plany skalowania platformy przez TakeDrop.pl, przyszłość tej współpracy zapowiada się obiecująco.

Zmiany w sporządzaniu faktur zaliczkowych i końcowych

Od 1 września 2023 r. podatnicy uzyskali możliwość rezygnacji z obowiązku odrębnego wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli całość lub część zapłaty zostanie otrzymana w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Istotne jest, że otrzymana zaliczka musi być powiązana z konkretną transakcją i przyszłe świadczenie powinno być jasno określone. 

Jeśli chodzi o wymagane dane na fakturze zaliczkowej, przepisy o VAT określają konkretną listę informacji, w tym kwotę zapłaty oraz kwotę podatku. Ponadto, w sytuacji, gdy faktura zaliczkowa została wystawiona na całą wartość transakcji, podatnicy nie muszą wystawiać faktury końcowej, chociaż przepisy o VAT tego nie zabraniają. 

Warto zwrócić uwagę, że nowe przepisy wprowadzają uproszczenia dla podatników, umożliwiając im ograniczenie formalności do wystawienia jednej faktury, jeżeli zaliczka i dostawa towaru miały miejsce w tym samym miesiącu. Nowe regulacje mają na celu usprawnienie i uproszczenie obowiązków dokumentacyjnych podatników.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™