Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
Subiekt GT vs Comarch ERP Optima - który system wybrać?
ERP

Subiekt GT vs Comarch ERP Optima - który system wybrać?

Wybór odpowiedniego oprogramowania ERP to kluczowy element zarządzania firmą. Wśród najpopularniejszych rozwiązań na polskim rynku znajdują się Subiekt GT i Comarch ERP Optima. Który z nich wybrać? Ten artykuł przedstawi ich główne różnice i podobieństwa, aby pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Czym jest system ERP i dlaczego jest Ci potrzebny?

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) jest do soft do planowania zasobów Twojego przedsiębiorstwa. Może być wykorzystywany w większości typów firm (handlowych, usługowych, produkcyjnych itp.). Oprogramowanie ERP to tak naprawdę Twoje główne środowisko pracy i centrum informacji o całym przedsiębiorstwie. Przechowujesz tam faktury, stany magazynowe, płace, informacje kadrowe - wszystkie udokumentowane zdarzenia biznesowe mogą się tam znaleźć. To znacznie ułatwia proces planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Na rynku popularne są systemy ERP dedykowane dużym przedsiębiorstwom między innymi SAP i Dynamics NAV. Jednak w tym artykule skupimy się na porównaniu dwóch ERP-ów, które z powodzeniem nadają się do małych i średnich przedsiębiorstw, są ogólnie dostępne na rynku i przystępne cenowo.

System ERP Subiekt GT - właściwości i zalety

Subiekt GT od Insertu jest jednym z najstarszych systemów ERP dostępnych na rynku, ale dzięki temu jest najbardziej rozwinięty. Posiada najwięcej dodatków, w tym integratorów zewnętrznych oraz ogromną społeczność użytkowników. Jednak Subiekt GT jest na rynku ERP-ów już wiele lat i to przekłada się na jego wygląd od strony użytkownika. Firma Insert od kilkunastu lat wspiera to oprogramowanie, ale istnieje ryzyko, że może tego zaprzestać. Co wyróżnia ten system ERP?

Prostota i intuicyjność

Subiekt GT odznacza się szczególną intuicyjnością w obsłudze, co czyni go doskonałym systemem ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Najważniejszą zaletą tego oprogramowania jest fakt, że nawet osoba bez większego doświadczenia z systemami ERP będzie w stanie szybko i łatwo nauczyć się korzystania z Subiekta GT. To za sprawą logicznie zaprojektowanego interfejsu użytkownika, który nie przytłacza ilością funkcji, ale skupia się na podstawowych, najbardziej potrzebnych narzędziach do zarządzania sprzedażą i magazynem.

Znajomość funkcjonalności Subiekta GT to jedno, ale prawdziwym atutem jest możliwość efektywnego korzystania z nich w codziennej pracy. Każda z funkcji w tym ERP-ie jest zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić użytkownikowi zarządzanie procesami. Dlatego też zarządzanie asortymentem, obsługa klientów, prowadzenie sprzedaży, czy kontrola stanu magazynowego to zadania, które mogą być realizowane z łatwością.

Wsparcie i cena

Oferta wsparcia technicznego i szkoleń dodatkowo ułatwia korzystanie z tego oprogramowania ERP. Przez to, że liczba firm, które wykorzystują to oprogramowanie jest tak duża (około 900 000 wykupionych licencji), to powstało wiele grup, na których dzielą się swoimi problemami. Korzystając z takiego popularnego ERP-a możesz mieć prawie pewność, że Twoja usterka wystąpiła już wcześniej u innego użytkownika, przez co łatwiej znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Sam system ERP jest bardzo przystępny cenowo - jest to kilkaset złotych za 3 stanowiska (na ten moment 945 zł netto). Jednak Subiekt GT wymaga sfery zewnętrznej, co niesie za sobą dodatkowe wydatki (około 1000 zł netto). Całkowity koszt takiego systemu ERP może zamknąć się w okolicach 2000 zł netto, nie wliczając w to ceny wdrożenia systemu ERP, które także można zlecić.

Comarch ERP Optima - najważniejsze cechy i funkcje

Jest to jeden z najpopularniejszych programów ERP od firmy Comarch, która posiada ponad 22% rynku ERP. Przekłada się to na popularność tego ERP-a i dużą liczbę użytkowników. Wśród komentarzy sprzedawców e-commerce istnieją opinie, że jeśli wybierasz ten system ERP (jest droższy niż Subiekt GT) to musisz być przygotowany na bardziej zaawansowaną obsługę. Jednak w rzeczywistości jest to równie proste w obsłudze oprogramowanie ERP, także dla mniejszych przedsiębiorstw. Jakie są jego cechy?

Wszechstronność i elastyczność

Comarch ERP Optima to wszechstronne rozwiązanie, które umożliwia zarządzanie różnorodnymi aspektami biznesu. Od finansów po produkcję, ten system można dostosować do specyfiki różnych branż, co czyni go równie elastycznym, jak omawianego poprzednika. ERP Optima od Comarchu posiada liczne możliwości integracji z innymi systemami oraz potencjał rozbudowy o dodatkowe moduły. Oznacza to, że rośnie on wraz z Twoją firmą, dostarczając potrzebne narzędzia na każdym etapie jej rozwoju. Z możliwością przechowywania danych w chmurze, ERP Optima jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią tę opcję.

Wsparcie i koszty

Podobnie jak Subiekt GT, Comarch ERP Optima oferuje wsparcie techniczne i szkolenia, które pomagają w efektywnym korzystaniu z systemu. O ile koszt ERP Optima jest nieco wyższy niż Subiekt GT, o tyle liczba dodatkowych funkcji i możliwości integracji z innymi systemami sprawia, że jest to inwestycja warta rozważenia. Co więcej, dzięki możliwości przechowywania danych w chmurze, oszczędzasz na dodatkowych kosztach związanych z infrastrukturą IT.

Porównanie Subiekt GT i Comarch ERP: który wybrać?

Zarówno Subiekt GT jak i Comarch ERP mają swoje mocne strony i odpowiednio pasują do różnych potrzeb firm. Subiekt GT wyróżnia się prostotą w obsłudze, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla małych firm, które stoją przed wyborem pierwszego ERP-a. Dodatkowo, wsparcie techniczne oraz duża społeczność użytkowników przekładają się na łatwiejsze rozwiązywanie problemów.

Z drugiej strony, Comarch ERP Optima oferuje elastyczność, dzięki czemu może być dostosowany do specyfiki różnych branż. To bardziej zaawansowane rozwiązanie w porównaniu do Subiekta GT, ale nadal relatywnie proste w obsłudze. Może dostarczyć kompleksowych narzędzi na różnych etapach rozwoju firmy, a opcja przechowywania danych w chmurze jest dodatkowym atutem.

Ostateczny wybór między Subiektem GT, a Comarch ERP Optima zależy od indywidualnych potrzeb i obszarów działalności przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wymagania i korzyści, jakie dają obie platformy, aby podjąć właściwą decyzję, która zaspokoi potrzeby danej firmy i pomoże w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. <blue_square>Jeśli chcesz poznać inne nowoczesne systemy ERP, obejrzyj ten film i sprawdź opcje dostępne na rynku<blue_square>

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™