Skorzystaj z 2 miesięcy integracji SellIntegro za darmo. Dowiedz się więcej
System ERP w chmurze - czy warto?
ERP

System ERP w chmurze - czy warto?

Usługi w chmurze powoli przestają być techniczną nowinką, a staje się powszechnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej firm. Przedsiębiorcy decydują się przenieść swoje biznesy do usług online dla wygody oraz łatwiejszego skalowania działalności. Jednak czy system ERP w chmurze to dobre rozwiązanie dla firm z sektora e-commerce w Polsce?

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa polega na dostarczaniu drogą internetową takich usług, jak dostęp do serwerów, magazynów, baz danych, analiz, sieci, a także oprogramowania i aplikacji. Chmura, zwana również jako "cloud computing" zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na generowane przez nią oszczędności dla firmy. Pozwala firmom korzystać z rozwiązań, które do tej pory były nieosiągalne ze względu na wysokie koszty lub konieczność budowy specjalnej infrastruktury. Specjaliści przewidują, że w najbliższych latach większość przedsiębiorstw będzie korzystać z tego rozwiązania.

Chmury obliczeniowe dzielą się na 3 główne grupy:

 1. Chmura prywatna - której cechą charakterystyczną jest ograniczenie dostępu do przechowywanych na niej danych;
 2. Chmura publiczna - do której dostęp mają wszyscy użytkownicy sieci;
 3. Chmura hybrydowa - która jest połączeniem cech chmury prywatnej i publicznej.

System ERP w chmurze - dlaczego warto?

Chmura informatyczna oferuje użytkownikom kilka zalet, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników. Zobacz, dlaczego warto przenieść do niej system ERP.

Oszczędzaj czas i pieniądze

Przeniesienie systemu ERP, np. Comarch ERP Optima lub Subiekt nexo PRO, do chmury obliczeniowej oznacza tak samo przystępną i skuteczną pomoc w zarządzaniu firmą, ale bez ponoszenia kosztów związanych z instalacją systemu na serwerach, a także aktualizowaniem i utrzymaniem całej infrastruktury technicznej. 

Wdrożenie systemu ERP, zwłaszcza bogatego w różne moduły, wymaga przeznaczenia poważnych środków nie tylko na zakup serwera, ale także jego utrzymanie oraz rozwój w miarę rośnięcia firmy. Często taka inwestycja jest czymś niewyobrażalnym dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza młodego. Co więcej, musisz liczyć się z awariami, które pochłaniają kolejne koszty oraz wstrzymują pracę firmy na co najmniej kilka godzin. 

Chmura obliczeniowa rozwiązuje te problemy, ponieważ korzystasz jedynie z potrzebnych przestrzeni serwerowych - możesz kurczyć i rozszerzać moc obliczeniową chmury według potrzeb firmy. Ponadto, nie ponosisz kosztów przygotowania i utrzymania infrastruktury technicznej.

Prowadź firmę z dowolnego miejsca

Aby dostać się do danych zgromadzonych w chmurze wystarczy dostęp do internetu. Ty i Twoi pracownicy nie musicie jechać do biura żeby wykonywać swoje obowiązki - możecie pracować z dowolnego miejsca na Ziemi i o każdej porze. Ponadto, możesz korzystać z chmury z dowolnych sprzętów, które łączą się z Internetem - laptopa, tabletu, a nawet smartfona. 

Chmura umożliwia także dzielenie się danymi z osobami znajdującymi się w różnych miejscach. Dzięki temu pracownicy wciąż mogą płynnie współpracować pomimo dzielących ich kilometrów.

Zadbaj o stabilność firmy

Znasz to uczucie, gdy siedzisz z założonymi rękami nie mogąc kontynuować pracy? Najwidoczniej twórcy chmury obliczeniowej również je znali. Chmura nie korzysta z fizycznej infrastruktury technicznej, dlatego jest odporna na awarie sprzętu, które uniemożliwiają kontynuowanie pracy i zatrzymują działanie firmy do czasu rozwiązania problemu.

Chmura obliczeniowa to jedyne rozwiązanie, które zapewnia płynne funkcjonowanie biznesu, bez względu na usterki komputerów i serwerów. 

Korzystaj z danych bezpiecznie

Dostęp do danych w chmurze jest z jednej strony zabezpieczony przed wtargnięciem, a z drugiej maksymalnie uproszczony. Aby pobrać niezbędne dane i dostać się do poczty e-mail, kalendarza oraz innych narzędzi wystarczy jednokrotnie się zalogować. 

Firmy oferujące usługę chmury obliczeniowej zatrudniają specjalistów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem działania usługi oraz przechowywanych w chmurze danych. Użytkownicy otrzymują także dostęp do działu help desk, gdzie mogą skorzystać z pomocy specjalistów w razie problemów. 

Rozwijaj swoją firmę

Usługi online to elastyczne rozwiązanie, które dopasowuje się do bieżących potrzeb firmy. Dzięki niej zasoby przedsiębiorstwa mogą być pobierane w takiej ilości, jakiej wymaga konkretna sytuacja. Dzięki temu rozwiązaniu firma jest w stanie optymalizować swoje działania i koszty. 

Możliwość zmniejszania i rozszerzania chmury jest kluczowa dla firm, które planują szybki rozwój i jednocześnie chcą minimalizować ryzyko skalowalności biznesu. Dzięki chmurze obliczeniowej trzymasz rękę na pulsie i w razie potrzeby zmniejszasz lub zwiększasz moc obliczeniową usługi.

Kiedy najlepiej przejść do chmury?

Dzisiejsze warunki technologiczne oraz rzeczywistość biznesowa sprawiają, że chmura obliczeniowa staje się świetną alternatywą dla tradycyjnie wdrażanych systemów ERP oferując zwiększenie kontroli zasobów i mobilności firmy. Jednak przed zdecydowaniem się na ten krok trzeba przeanalizować, czy firma jest gotowa na ten krok i czy infrastruktura systemów na to pozwala.

Istnieją dwa proste sposoby, jak ocenić gotowość firmy do przeniesienia systemu ERP do chmury:

 1. przestarzałe serwery firmowe - wyraźnym znakiem na przeniesienie systemu ERP do cloud computing są przestarzałe serwery firmowe, które nie spełniają już swojej pierwotnej funkcji i stają się coraz bardziej awaryjne. To dobry moment żeby zainwestować w chmurę obliczeniową zamiast pozyskiwać dla firmy kolejny serwer;
 2. rozwój firmy - jeśli Twoja firma się rozwija, zatrudniasz nowych pracowników, obsługujesz więcej zamówień - to najlepszy czas, aby skorzystać z zalet cloud computing, która oferuje najbardziej przyjazne zaplecze techniczne dla rozwoju firmy.

System ERP w chmurze - wymagania

Aby móc korzystać z wszystkich zalet systemu ERP w chmurze obliczeniowej, użytkownik musi zdecydować się na zakup licencji do aplikacji, którą instaluje na swoim komputerze, aby obsługiwać standard zdalnego dostępu oraz plik uruchamiający oprogramowanie. Następnie wystarczy się zalogować i bez przeszkód korzystać z ERP w modelu chmurowym za pośrednictwem internetu. Dzięki zdalnemu dostępowi desktopowemu nie tylko łączysz się z chmurą, ale także specjaliści usługodawcy mogą w dowolnym miejscu wprowadzać aktualizacje oprogramowania, jakimi są w tym przypadku systemy ERP.

System ERP w chmurze > ERP na serwerze

Korzystając już z systemu ERP na lokalnym serwerze nie warto przenosić go do technologii chmurowej. Jednak jeśli Twój serwer odnotowuje niższą wydajność, to dobry moment na zdecydowanie się na ten krok. System ERP w chmurze pozwala na:

 • niższe koszty firmy na utrzymanie serwerów,
 • niższe ryzyko pojawienia się awarii,
 • oszczędność czasu, który często poświęca się na naprawy,
 • pracę z dowolnego miejsca i o każdej porze, nawet za granicą,
 • skalowalność, jaką zapewnia rozbudowana infrastruktura i nowoczesna technologia,
 • rozwijasz firmę zgodnie ze swoim planem.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™