Doradztwo biznesowe +48 796 300 128
email pomoc@sellintegro.pl
-10% na plany abonamentowe przy zakupie na rok z kodem WIOSNA10
System ERP w chmurze - czy warto?
ERP

System ERP w chmurze - czy warto?

Usługi w chmurze powoli przestają być techniczną nowinką, a staje się powszechnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej firm. Przedsiębiorcy decydują się przenieść swoje biznesy do usług online dla wygody oraz łatwiejszego skalowania działalności. Jednak czy system ERP w chmurze to dobre rozwiązanie dla firm z sektora e-commerce w Polsce?

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa polega na dostarczaniu drogą internetową takich usług, jak dostęp do serwerów, magazynów, baz danych, analiz, sieci, a także oprogramowania i aplikacji. Chmura, zwana również jako "cloud computing" zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na generowane przez nią oszczędności dla firmy. Pozwala firmom korzystać z rozwiązań, które do tej pory były nieosiągalne ze względu na wysokie koszty lub konieczność budowy specjalnej infrastruktury. Specjaliści przewidują, że w najbliższych latach większość przedsiębiorstw będzie korzystać z tego rozwiązania.

Chmury obliczeniowe dzielą się na 3 główne grupy:

 1. Chmura prywatna - której cechą charakterystyczną jest ograniczenie dostępu do przechowywanych na niej danych;
 2. Chmura publiczna - do której dostęp mają wszyscy użytkownicy sieci;
 3. Chmura hybrydowa - która jest połączeniem cech chmury prywatnej i publicznej.

System ERP w chmurze - dlaczego warto?

Chmura informatyczna oferuje użytkownikom kilka zalet, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników. Zobacz, dlaczego warto przenieść do niej system ERP.

Oszczędzaj czas i pieniądze

Przeniesienie systemu ERP, np. Comarch ERP Optima lub Subiekt nexo PRO, do chmury obliczeniowej oznacza tak samo przystępną i skuteczną pomoc w zarządzaniu firmą, ale bez ponoszenia kosztów związanych z instalacją systemu na serwerach, a także aktualizowaniem i utrzymaniem całej infrastruktury technicznej. Dzięki temu, będziesz posiadał na dowolnym urządzeniu dostęp online do swoich danych. 

Wdrożenie systemu ERP, zwłaszcza bogatego w różne moduły, wymaga przeznaczenia poważnych środków nie tylko na zakup serwera, ale także jego utrzymanie oraz rozwój w miarę rośnięcia firmy. Często taka inwestycja jest czymś niewyobrażalnym dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza małego. Co więcej, musisz liczyć się z awariami, które pochłaniają kolejne koszty oraz wstrzymują pracę firmy na co najmniej kilka godzin. 

<blue_square> Chmura obliczeniowa rozwiązuje te problemy, ponieważ korzystasz jedynie z potrzebnych przestrzeni serwerowych. Możesz kurczyć i rozszerzać moc obliczeniową chmury według potrzeb firmy. <blue_square> Ponadto, nie ponosisz kosztów przygotowania i utrzymania infrastruktury technicznej. Nie wymaga to od Ciebie instalacji programu, a zdalny dostęp będziesz miał z dowolnego urządzenia.

Prowadź firmę z dowolnego miejsca

Aby dostać się do danych zgromadzonych w chmurze wystarczy dostęp do internetu. Ty i Twoi pracownicy nie musicie jechać do biura żeby wykonywać swoje obowiązki - możecie pracować z każdego miejsca na Ziemi i o każdej porze. Ponadto, możesz korzystać z chmury z dowolnych sprzętów, które łączą się z Internetem - laptopa, tabletu, a nawet smartfona. 

Chmura umożliwia także dzielenie się danymi z osobami znajdującymi się w różnych miejscach. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy wciąż mogą płynnie współpracować pomimo dzielących ich kilometrów.

Zadbaj o stabilność firmy

Znasz to uczucie, gdy siedzisz z założonymi rękami nie mogąc kontynuować pracy? Najwidoczniej twórcy chmury obliczeniowej również je znali. Chmura nie korzysta z fizycznej infrastruktury technicznej, dlatego jest odporna na awarie sprzętu, które uniemożliwiają kontynuowanie pracy i zatrzymują działanie firmy do czasu rozwiązania problemu.

Chmura obliczeniowa to jedyne rozwiązanie, które zapewnia płynne funkcjonowanie biznesu, bez względu na usterki komputerów i serwerów. Masz dostęp do swojej bazy danych w każdym czasie.

Korzystaj z danych bezpiecznie

Dostęp do danych w chmurze jest z jednej strony zabezpieczony przed wtargnięciem, a z drugiej maksymalnie uproszczony. Aby pobrać niezbędne dane i dostać się do poczty e-mail, kalendarza oraz innych narzędzi wystarczy jednokrotnie się zalogować. 

Firmy oferujące usługę chmury obliczeniowej zatrudniają specjalistów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem działania usługi oraz przechowywanych w chmurze danych. Użytkownicy otrzymują także dostęp do działu help desk, gdzie mogą skorzystać z pomocy specjalistów w razie problemów. 

Rozwijaj swoją firmę

Usługi online to elastyczne rozwiązanie, które dopasowuje się do bieżących potrzeb firmy. Dzięki niej zasoby przedsiębiorstwa mogą być pobierane w takiej ilości, jakiej wymaga konkretna sytuacja. Poprzez to rozwiązanie firma jest w stanie optymalizować swoje działania i koszty. 

<big_blue_square> Możliwość zmniejszania i rozszerzania chmury jest kluczowa dla firm, które planują szybki rozwój i jednocześnie chcą minimalizować ryzyko skalowalności biznesu. Dzięki chmurze obliczeniowej trzymasz rękę na pulsie i w razie potrzeby zmniejszasz lub zwiększasz moc obliczeniową usługi. <big_blue_square>

Kiedy najlepiej przejść do chmury?

Dzisiejsze warunki technologiczne oraz rzeczywistość biznesowa sprawiają, że chmura obliczeniowa staje się świetną alternatywą dla tradycyjnie wdrażanych systemów ERP oferując zwiększenie kontroli zasobów i mobilności firmy. Jednak przed zdecydowaniem się na ten krok trzeba przeanalizować, czy firma jest gotowa na ten krok i czy infrastruktura systemów na to pozwala.

Istnieją dwa proste sposoby, jak ocenić gotowość firmy do przeniesienia systemu ERP do chmury:

 1. przestarzałe serwery firmowe - wyraźnym znakiem na przeniesienie systemu ERP do cloud computing są przestarzałe serwery firmowe, które nie spełniają już swojej pierwotnej funkcji i stają się coraz bardziej awaryjne. To dobry moment żeby zainwestować w chmurę obliczeniową zamiast pozyskiwać dla firmy kolejny serwer;
 2. rozwój firmy - jeśli Twoja firma się rozwija, zatrudniasz nowych pracowników, obsługujesz więcej zamówień - to najlepszy czas, aby skorzystać z zalet cloud computing, która oferuje najbardziej przyjazne zaplecze techniczne dla rozwoju firmy.

System ERP w chmurze - wymagania

Aby móc korzystać z wszystkich zalet systemu ERP w chmurze obliczeniowej, użytkownik musi zdecydować się na zakup licencji do aplikacji, którą instaluje na swoim komputerze, aby obsługiwać standard zdalnego dostępu oraz plik uruchamiający oprogramowanie. Następnie wystarczy się zalogować i bez przeszkód korzystać z ERP w modelu chmurowym za pośrednictwem internetu. Dzięki zdalnemu dostępowi desktopowemu nie tylko łączysz się z chmurą, ale także specjaliści usługodawcy mogą w dowolnym miejscu wprowadzać aktualizacje oprogramowania, jakimi są w tym przypadku systemy ERP.

System ERP w chmurze > ERP na serwerze

Korzystając już z systemu ERP na lokalnym serwerze nie warto przenosić go do technologii chmurowej. Jednak jeśli Twój serwer odnotowuje niższą wydajność, to dobry moment na zdecydowanie się na ten krok. System ERP w chmurze pozwala na:

 • niższe koszty firmy na utrzymanie serwerów,
 • niższe ryzyko pojawienia się awarii,
 • oszczędność czasu, który często poświęca się na naprawy,
 • pracę z dowolnego miejsca i o każdej porze, nawet za granicą,
 • skalowalność, jaką zapewnia rozbudowana infrastruktura i nowoczesna technologia,
 • rozwijasz firmę zgodnie ze swoim planem.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

© 2023 Made with lots of ❤️ to integration by SellIntegro™